Buradasınız
DİSK’in Asgari Ücret Eylemleri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yıldan itibaren geçerli olacak asgari ücreti tespit etmek amacıyla 15 Aralıkta toplandı. Bu süreçte DİSK “Asgari Ücret = Kaç Simit?” adı altında tüm bölge temsilciliklerinde basın açıklamaları ve çeşitli eylemlilikler yapma kararı aldı. Bunlardan biri de 13 Aralık Çarşamba günü saat 12’de Kadıköy İskele Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasıydı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı basın açıklamasında işçiler daha iyi koşullarda yaşamalarını sağlayabilecek bir asgari ücret taleplerini dile getirdiler. İşçiler “Açlık Ücretine Hayır”, “Bizi Muhtaç Ettiniz Kuru Simide”, “IMF’ye Değil Emekçiye Bütçe”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” gibi sloganlar attılar.
Basın açıklamasında konuşan Süleyman Çelebi daha iyi bir asgari ücret için başlattıkları kampanya hakkında bilgi verdi. Her gün benzeri basın açıklamalarının tüm bölgelerde gerçekleştirileceğini, pazarlarda tencere tava eylemleri de dahil olmak üzere eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Asgari ücretli bir işçinin Kasım ayında ücretinin %88’ini kiraya verdiğini söyleyen Çelebi, “Bu ücret açlık ve sefalet ücretidir. Eskiden simit ve çayla karnımızı doyururken şimdiyse bizi kuru simide muhtaç ettiniz. Bu ücretin kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. Eyleme katılanlar bildiri dağıtmak üzere alandan ayrıldılar.
Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının Kasım ayında 2000 YTL’ye yaklaştığı koşullarda 380 YTL’lik asgari ücretin işçileri açlığa talim ettirdiği su götürmez bir gerçek. İnsanca yaşanabilir asgari ücret için mücadeleyi yükseltmek ve sorunun temelinin kapitalizmin kendisi olduğunu unutmamak zorundayız. Çünkü bu sistem bize gerçek anlamda insanca yaşama koşullarını sunamaz. Böyle can yakıcı bir sorunda eyleme katılanların sayısının azlığı sınıf mücadelesinin seyrinin de bir yansımasıdır. Ama gün gelecek işçi sınıfı kapitalizmi de, asgari ücreti de hak ettiği yere gönderecek ve herkesin tüm ihtiyaçlarına yetecek kadar dünya nimetlerinden özgürce yararlanabileceği bir bolluğun yolunu açacaktır.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...