Navigation

Buradasınız

Dünya İşçi Hareketinden

İngiltere’de grevler

İngiltere’de Wood Grubu petrol hizmet şirketinde çalışan yaklaşık 400 petrol işçisi, uzlaşmazlık üzerine 4 Ağustosta greve çıktı. Şirket ile Demiryolu Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) arasında görüşmelerin tıkanması üzerine 48 saatlik grev kararı alındı.

Kuzey Denizi’nde çalışan petrol işçileri, geçen ay 28 yıldan beri ilk defa 24 saatlik bir greve çıkmışlardı. Fazla mesailerin kaldırılmasıyla sonuçlanan grev, çalışma saatlerinin arttırılmasına ve ücret kesintilerine karşı yapılmıştı.

Dünya pazarında petrol fiyatlarının düştüğünü söyleyen şirket, maliyeti azaltmak için düzenlemelere gidildiğini dile getiriyor. Wood Grubu, ücret düşüşünün %3 civarında olacağını söylerken, sendikalar gelir düşüşünün %30’lara kadar varabileceğini söylüyorlar. Kuzey Denizi’nde çalışan yaklaşık 120 bin petrol işçisinin 2014’ten bu yana işsiz kaldığı tahmin ediliyor.

Londra ile Fransa ve Belçika arasında demiryolu ulaşımını sağlayan Eurostar şirketinde çalışan demiryolu işçileri de greve gideceklerini duyurdular. RMT Sendikasına üye işçiler, ilk olarak 12 Ağustos ile 15 Ağustos arasında greve çıktılar. 27-29 Ağustos arasında tekrar greve çıkacaklar. Memur ve idari bölümde çalışanlar ise 14 ve 15 Ağustosta grevdeler, ayrıca 28 ve 29 Ağustosta da greve çıkacaklarını duyurdular.

Demiryolu çalışanları sosyal yaşamı hiçe sayan çalışma saatlerine ve nöbet çizelgelerine karşı grev haklarını kullanıyorlar ve çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ediyorlar.

Virgin Doğu Yakası Trenlerinde çalışan işçiler de grev oylamasına gittiler ve %84 oranında oy çokluğuyla grev kararı aldılar. Yine RMT üyesi işçiler, şirketin çalışma koşullarında değişikliğe gideceği ve 200 işçinin işten atılacağı tehdidine karşı greve çıkacaklarını duyurdular. Demiryolu şirketleri, maliyetleri düşürmek için daha az işçiyle çok iş yaptırmak ve kaliteli hizmet almak istiyorlar. İşçilerse, hak gasplarına son verilmesi için mücadele ediyorlar.

Rusya’da stadyum inşaat işçileri ücretlerin ödenmemesini protesto etti

Kalingrad şehrinde yapılmakta olan 2018 Dünya Kupası stadyum inşaatında çalışan 100’den fazla işçi, son iki aylık ücretlerinin ödenmemesini protesto etti. Taşeron firmanın ortadan kaybolmasıyla birlikte işçiler, ana firmadan ücretlerinin ödenmesini talep ettiler.

Dünya Kupası stadyum inşaatında çalışan işçilerin ücretlerinin ödenmemesi üzerine bu yıl Rostov, Petersburg, Moskova, Nijni Novgorod şehirlerinde olmak üzere dört benzer iş durdurma eylemi yapıldı.

Güney Afrikalı petrol rafinerisi ve ilaç sanayi işçileri grevde

29 Temmuzdan bu yana Güney Afrika CEPPWAW sendikasına üye 15 bin petrol rafineri işçisi ve 8 bin ilaç endüstrisi işçisi grevde. Grev, yakıt teslimatlarını ve ilaç üretimini etkilemiş durumda.

İlaç işçileri bir yıl için %9 ücret artışı talep ediyorlar. Buna karşılık ilaç devi olan GlaxoSmithKline dâhil ilaç şirketleri bu yıl %7,5 ve önümüzdeki iki yıl için yıllık %7’lik ücret artışı teklifi sunuyorlar.

Petrol rafineri işçileri de geçici işçileri kapsayacak şekilde %9 ücret artışı ve asgari ücretin 571 dolara yükseltilmesini talep ediyorlar. Petrol şirketi ise önümüzdeki iki yıl için yıllık %7 ücret artışı teklifi sunuyor.

Brezilya’da emekçiler hak gasplarına karşı mücadele ediyorlar

Brezilya hükümeti, bütçe açığını kapatmak gerekçesiyle emeklilik maaşlarında ve işçilerin diğer sosyal haklarında kesintiye gitmeyi planlıyor.

Tüm dünyanın gözleri Rio de Janerio’daki olimpiyat oyunlarındayken, Brezilya’nın en büyük sendika konfederasyonları, işçileri 16 Ağustosta hak gasplarına karşı gerçekleştirilecek eylemlere çağırdı. Eylemler Brezilya’nın 27 eyalet başkentinde ve federal bölgelerde sendikaların belirlediği ortak alanlarda gerçekleştirilecek.

Olimpiyat oyunlarının başlamasının öncesinde de başta gençler olmak üzere binlerce emekçi, olimpiyat oyunlarının yüksek maliyetlerini protesto etmiş ve olimpiyat meşalesini protestolarla karşılamışlardı. Sefalete mahkûm edilen emekçiler kendilerine bütçe ayrılmasını talep etmiş, olimpiyat oyunlarını protesto etmişlerdi. Ancak polis azgınca eylemlere saldırmıştı.

Sendikalar, mevcut haklardan taviz vermeyeceklerini ve bu kapsamda hükümetle herhangi bir görüşme gerçekleştirmeyeceklerini ifade ediyorlar. Sendikalar tabanda muhalefeti büyüterek hükümete geri adım attırmayı hedefliyorlar.

Brezilya’da son yılların en büyük ekonomik ve siyasal krizi ve yolsuzluk skandalları yaşanıyor. Brezilya hükümeti ve patronlar sınıfı içinde bulundukları krizi, faturayı emekçilere keserek aşmaya çalışıyorlar. Zaten yoksulluk koşullarında yaşayan işçi ve emekçilerin yaşam koşulları daha da ağırlaşıyor.

16 Ağustos 2016

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te 301 madenci iş cinayetinde yaşamını kaybetmişti. Katliamın ardından açılan davada aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da bulunduğu tutuklu 5 sanık için 15 yıldan 22...
 • 2019 yılına emekçilerin dünyanın dört bir yanında ekonomik krize, yoksulluğa, yolsuzluğa ve adaletsizliğe karşı isyanları damga vurmuştu. Bir isyan yılı olan 2019’da öğrenciler de iklim değişikliğine karşı mücadeleye giriştiler. 15 yaşındaki Greta...
 • Salgın… Sokağa çıkma yasakları, kapanan restoranlar, mağazalar... Büyüyen online alışveriş firmaları… Bu firmalarda çalışanların ve kuryelerin artan iş yükü ve solan yaşamlar… Sokakta, caddede, her taraftan vızır vızır geçen, iki tekerlek üzerinde...
 • Çiftçiler Ayakkabı fabrikasında çalışan işçiler patronun keyfi uygulamalarına, yaptığı haksızlıklara karşı defalarca seslerini duyurmaya çalışmış, ancak yönetim duymazlıkdan gelmişti. Bu yaşananlar karşısında işçiler Deriteks sendikasında örgütlenme...
 • 2022 yılında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası için uluslararası müsabakalar yakın zamanda başladı. Müsabakalar sırasında ve sonrasında Almanya, Norveç, Hollanda ve İrlanda başta olmak üzere bazı ulusal ekiplerin gündeminde turnuvanın oynanacağı...
 • Nisan ayı başında çeşitli sektörlerden işçiler olarak buluştuk. Covid-19 pandemisi bahane edilerek patronların haklarımızı nasıl da fütursuzca gasp ettiğini konuştuk. Aynı zamanda yine bu süreçte mücadele ederek haklarını koruyabilen işçilerin...
 • ABD’nin Alabama eyaletinde Warrior Met şirketinin kömür madenlerinde çalışan 1100 maden işçisi greve çıktı. Amerika Birleşik Maden İşçileri Sendikası’na (UMWA) üye işçiler, talep ettikleri ücretin kabul edilmemesi karşısında 1 Nisanda iş bıraktı.
 • Gece-gündüz, salgın-hastalık demeden marketten evlere, restoranlardan işyerlerine her türlü ihtiyacı taşıyan kuryeler, motorlarını ve bisikletlerini bu kez adil bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları için sürdü. Özellikle salgın sürecinde payına...
 • Üzgünüm çocuğum, üzgünüm./ Alamadığım oyuncaklara,/ Yaşayamadığın çocukluğa,/ Alışamadığın açlığa!/
 • Pandemiyi işçilerin haklarını gasp etmenin fırsatına çeviren patronların elindeki en kullanışlı silahın Kod 29 olduğunu sürecin başından beri vurguluyoruz. Zaman içinde emekçilerin gözünde teşhir olan Kod 29’a yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal...
 • Pandemi süreci başladığından beri Kod 29 ile işten çıkarılan işçilerin sayısı 200 bini buldu. İşçi sınıfına karşı genel bir saldırıya dönüşen Kod 29’a karşı mücadele sürüyor. İstanbul’da PTT, Sinbo, Tur Assist ve Bayrampaşa Belediye işçileri,...
 • İnsan, toplumsal iletişim aracı olarak dil ve yazının yanı sıra sembollere de başvurur. Semboller duygu, düşünce ve hayalleri etkili şekilde anlatabilmenin, toplumsal aidiyet duygusunu güçlendirmenin aracıdır. Döneme, coğrafyaya, kültüre göre...
 • AKP’li belediye yönetimi tarafından işten atılan İstanbul Bayrampaşa Belediye işçileri hakları için mücadele ediyor. Aralarında işyeri temsilcilerinin de bulunduğu pek çok işçi, 30 aydır gasp edilen toplu iş sözleşmesinden doğan haklarını talep...

UİD-DER Aylık Bülteni