Navigation

Buradasınız

Dünya İşçi Hareketinden

İngiltere’de grevler

İngiltere’de Wood Grubu petrol hizmet şirketinde çalışan yaklaşık 400 petrol işçisi, uzlaşmazlık üzerine 4 Ağustosta greve çıktı. Şirket ile Demiryolu Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) arasında görüşmelerin tıkanması üzerine 48 saatlik grev kararı alındı.

Kuzey Denizi’nde çalışan petrol işçileri, geçen ay 28 yıldan beri ilk defa 24 saatlik bir greve çıkmışlardı. Fazla mesailerin kaldırılmasıyla sonuçlanan grev, çalışma saatlerinin arttırılmasına ve ücret kesintilerine karşı yapılmıştı.

Dünya pazarında petrol fiyatlarının düştüğünü söyleyen şirket, maliyeti azaltmak için düzenlemelere gidildiğini dile getiriyor. Wood Grubu, ücret düşüşünün %3 civarında olacağını söylerken, sendikalar gelir düşüşünün %30’lara kadar varabileceğini söylüyorlar. Kuzey Denizi’nde çalışan yaklaşık 120 bin petrol işçisinin 2014’ten bu yana işsiz kaldığı tahmin ediliyor.

Londra ile Fransa ve Belçika arasında demiryolu ulaşımını sağlayan Eurostar şirketinde çalışan demiryolu işçileri de greve gideceklerini duyurdular. RMT Sendikasına üye işçiler, ilk olarak 12 Ağustos ile 15 Ağustos arasında greve çıktılar. 27-29 Ağustos arasında tekrar greve çıkacaklar. Memur ve idari bölümde çalışanlar ise 14 ve 15 Ağustosta grevdeler, ayrıca 28 ve 29 Ağustosta da greve çıkacaklarını duyurdular.

Demiryolu çalışanları sosyal yaşamı hiçe sayan çalışma saatlerine ve nöbet çizelgelerine karşı grev haklarını kullanıyorlar ve çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ediyorlar.

Virgin Doğu Yakası Trenlerinde çalışan işçiler de grev oylamasına gittiler ve %84 oranında oy çokluğuyla grev kararı aldılar. Yine RMT üyesi işçiler, şirketin çalışma koşullarında değişikliğe gideceği ve 200 işçinin işten atılacağı tehdidine karşı greve çıkacaklarını duyurdular. Demiryolu şirketleri, maliyetleri düşürmek için daha az işçiyle çok iş yaptırmak ve kaliteli hizmet almak istiyorlar. İşçilerse, hak gasplarına son verilmesi için mücadele ediyorlar.

Rusya’da stadyum inşaat işçileri ücretlerin ödenmemesini protesto etti

Kalingrad şehrinde yapılmakta olan 2018 Dünya Kupası stadyum inşaatında çalışan 100’den fazla işçi, son iki aylık ücretlerinin ödenmemesini protesto etti. Taşeron firmanın ortadan kaybolmasıyla birlikte işçiler, ana firmadan ücretlerinin ödenmesini talep ettiler.

Dünya Kupası stadyum inşaatında çalışan işçilerin ücretlerinin ödenmemesi üzerine bu yıl Rostov, Petersburg, Moskova, Nijni Novgorod şehirlerinde olmak üzere dört benzer iş durdurma eylemi yapıldı.

Güney Afrikalı petrol rafinerisi ve ilaç sanayi işçileri grevde

29 Temmuzdan bu yana Güney Afrika CEPPWAW sendikasına üye 15 bin petrol rafineri işçisi ve 8 bin ilaç endüstrisi işçisi grevde. Grev, yakıt teslimatlarını ve ilaç üretimini etkilemiş durumda.

İlaç işçileri bir yıl için %9 ücret artışı talep ediyorlar. Buna karşılık ilaç devi olan GlaxoSmithKline dâhil ilaç şirketleri bu yıl %7,5 ve önümüzdeki iki yıl için yıllık %7’lik ücret artışı teklifi sunuyorlar.

Petrol rafineri işçileri de geçici işçileri kapsayacak şekilde %9 ücret artışı ve asgari ücretin 571 dolara yükseltilmesini talep ediyorlar. Petrol şirketi ise önümüzdeki iki yıl için yıllık %7 ücret artışı teklifi sunuyor.

Brezilya’da emekçiler hak gasplarına karşı mücadele ediyorlar

Brezilya hükümeti, bütçe açığını kapatmak gerekçesiyle emeklilik maaşlarında ve işçilerin diğer sosyal haklarında kesintiye gitmeyi planlıyor.

Tüm dünyanın gözleri Rio de Janerio’daki olimpiyat oyunlarındayken, Brezilya’nın en büyük sendika konfederasyonları, işçileri 16 Ağustosta hak gasplarına karşı gerçekleştirilecek eylemlere çağırdı. Eylemler Brezilya’nın 27 eyalet başkentinde ve federal bölgelerde sendikaların belirlediği ortak alanlarda gerçekleştirilecek.

Olimpiyat oyunlarının başlamasının öncesinde de başta gençler olmak üzere binlerce emekçi, olimpiyat oyunlarının yüksek maliyetlerini protesto etmiş ve olimpiyat meşalesini protestolarla karşılamışlardı. Sefalete mahkûm edilen emekçiler kendilerine bütçe ayrılmasını talep etmiş, olimpiyat oyunlarını protesto etmişlerdi. Ancak polis azgınca eylemlere saldırmıştı.

Sendikalar, mevcut haklardan taviz vermeyeceklerini ve bu kapsamda hükümetle herhangi bir görüşme gerçekleştirmeyeceklerini ifade ediyorlar. Sendikalar tabanda muhalefeti büyüterek hükümete geri adım attırmayı hedefliyorlar.

Brezilya’da son yılların en büyük ekonomik ve siyasal krizi ve yolsuzluk skandalları yaşanıyor. Brezilya hükümeti ve patronlar sınıfı içinde bulundukları krizi, faturayı emekçilere keserek aşmaya çalışıyorlar. Zaten yoksulluk koşullarında yaşayan işçi ve emekçilerin yaşam koşulları daha da ağırlaşıyor.

16 Ağustos 2016

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Koronavirüs önlemleri adı altında emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları altüst ediliyor. İstanbul Valiliği işyerlerinin mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde değişiklik yaptı. Alınan karar şöyle duyuruldu: “İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 4 Kasım...
 • Ben bir metal fabrikasında çalışıyorum. Yaptığımız iş çok yorucu. Ekmek parası kolay kazanılmıyor elbette. Ama ne hikmetse her geçen gün biz işçilerin hayatı zorlaşıyor. Özellikle de son zamanlarda koronavirüs sürecinde hayat bizim için daha da...
 • Türkiye’de ekonomik gidişat hiç de iktidarın birkaç hafta öncesine kadar söylediği gibi şahlanmıyor. Zaten biz işçiler bunu uzun süredir çalışma ve yaşam koşullarımızın kötüleşmesinden anlayabiliyoruz. Gerek işten çıkarma tehditleri, mobing, gerekse...
 • Tarih boyunca sömürücü zalimlere karşı mücadele etti emekçiler, hiçbir zaman topyekûn boyun eğmedi insanlık. Sömürülen ve horlananlar, zorlu dönemeçlerden geçip bedeller ödeyerek bugüne geldi. Kimi zaman acze düştüler, çile çektiler ama kimi zaman...
 • Siyasi iktidar uzun zamandır kıdem tazminatını kaldırmak, esnek ve güvencesiz çalıştırma biçimlerini daha da yaygınlaştırmak istiyor. İktidar, salgın sürecinde aradığı fırsatı yakalamış oldu. Koronavirüs salgınıyla kapitalist sömürü sisteminin...
 • Kısa çalışma, ücretsiz izin, esnek çalıştırma, yemek hakkının gasp edilmesi, sendikasızlaştırma, ücretleri düşürme, tazminatsız işten atma, sigorta hakkının gasp edilmesi, iş saatlerinin uzatılması saldırıları giderek yaygınlaşıyor. Nisan ayından bu...
 • Zor zamanlarda işçinin yardımına kimler koşar? İşçilerin oyları ile o koltuklarda oturan vekiller ve vekillerin oluşturduğu meclis mi? Yok daha neler… Onlar dost olsalardı, işçilerin aleyhine çıkartılan yasalara el kaldırmazlardı. Uzağa gitmeye...
 • İzmir’de yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonucunda can veren 116 insan, açgözlülüğün, para hırsının, rant politikalarının kurbanı oldu. Binlerce insan evsiz kaldı, on binlerce insan kaosun ve bilinmezliğin travmatik sonucuna maruz kaldı. Depremi...
 • Ben, Sincan Organize Sanayi Bölgesinde çalışan bir işçiyim. Çalıştığım fabrika pandemi falan dinlemeden haftanın yedi günü mesai yapıyor. Mesailerden dolayı eve akşam geç saatte, pestilim çıkmış olarak geliyorum. Yine bir mesai çıkışı eve dönerken...
 • Siyasi iktidar bin dereden su getiriyor ama ekonomik krizin varlığını kabul etmiyordu. İktidar sözcülerine göre Türkiye ekonomisi uçuyordu! Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak hiç çekinmeden toplumu aptal yerine koyan konuşmalar yapıyor; lira yaz...
 • Güney Kore’nin başkenti Seul’de okulların yemekhane ve kafeteryalarında çalışan yüzlerce işçi 19 ve 20 Kasımda iki günlük grev gerçekleştirdi. Okul yönetimleri “düzensiz işçi” statüsünde çalıştırdıkları işçiler için düşük katkı payları ödüyor ve...
 • Hükümet temsilcileri, 18 Kasımda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Şurasında patronlarla bir araya geldiler. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet temsilcileri bu toplantıda patronların taleplerini dinledi. Ayrıca patronlar için...
 • Sendikalarımızın önünde toplanmamızı, en küçük bir itirazımızı bile hazmedemeyen bir iktidar var. Egemenlerin, patronların çıkarlarını, biz işçilerin ekmeğinin, aşının, yaşamının, çocuklarının geleceğinin önünde tutuyorlar. Biz işçilere sendika yok...

UİD-DER Aylık Bülteni