Buradasınız
E-Kart Grevcileri Yalnız Değildir
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan Eczacıbaşı E-Kart fabrikasının 19 işçisi 16 Haziran pazartesi günü saat 16:00 itibariyle greve çıktı. Banka kartı üreten 120 işçinin çalıştığı fabrikada Türk-İş’e bağlı Basın-İş sendikası örgütlü bulunuyor.
16 Haziranda 8:00-16:00 vardiyası sonrası grev pankartlarının fabrikanın ön ve arka kapısına asılmasının ardından, Basın-İş sendikası fabrika önünde bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Basın-İş yöneticilerinin yanı sıra aralarında Deri- İş, Petrol-İş, Yol-İş, TÜMTİS, Harb-İş, Tez Koop-İş ve Kristal-İş’in de bulunduğu sendikaların çeşitli şubelerinden yöneticiler de katıldılar. TÜMTİS üyesi olup işten çıkarılan Unilever işçileri ve UİD-DER üyesi işçiler de basın açıklamasında yer aldılar.
250 kişinin katıldığı basın açıklamasında, Basın-İş sendikası genel başkanı Yakup Akkaya, işyerindeki sendikal örgütlenme mücadelesinin iki yıldır sürdüğüne değindi. İşverenin bugüne kadar sendikal örgütlülüğü tanımadığını, üstelik bu tutumunu mahkemenin işten atılanların işe iade edilmesi, sendikal çoğunluğu ve işkolunu tanıyan kararlarına rağmen sürdürdüğünü belirtti: “Bugün burada ekonomik anlaşmazlıklardan ötürü greve çıkmadık. Çünkü iki senedir işveren ile toplu iş sözleşmesi masasına oturamadık bile. Bugün işçilerimiz sendikal örgütlülük ve toplu iş sözleşmesi hakları için greve çıktı.”
İki yılık süreç içinde birçok işçinin sendikal üyeliğinin baskılar ile düşürüldüğünü belirten Akkaya, greve çıkılan günün 15-16 Haziran 1970 işçi hareketinin 38. yıldönümüne denk geldiğini hatırlatarak, “38 sene önce işçiler ekonomik koşullarının düzelmesi için değil sendikalarının, konfederasyonlarının kapatılmaması için yollara döküldü. Bugün Tuzla tersanesinde işçiler ekonomik koşullar için değil sendikal örgütlülük ve daha düzgün çalışma koşulları için grev yaptı. E-Kart işçileri de toplu sözleşme ve sendikal örgütlülük haklarının tanınması için grevdeler” dedi.
Konuşma sırasında sıkça “Baskılar Bizi Yıldıramaz, E-Kart İşçisi Yalnız Değildir. Direne Direne Kazanacağız, Yaşasın Sınıf Dayanışması, Sendika Yoksa Üretim de Yok, İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek, Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganları atıldı. Ardından basın açıklaması alkışlarla son buldu.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...