Buradasınız
Kapitalizme Karşı Mücadele Bayrağı Daha Daha Yukarı!
Gebze’den bir işçi
Bugün dünyamız büyük bir krizin içine girmekte ve bu kriz acılarla, yıkımlarla, gözyaşları ve ölümlerle birlikte giderek tüm emekçilere nüfuz etmektedir. Dünyanın onlarca yerinde emperyalist savaş, etnik kışkırtma ve açlıktan kaynaklı nice bedenler yaşama gözlerini yummakta, yine birçokları hayatları boyunca izlerini taşıyacakları sakatlıklar ve hastalıklar çekmektedir. Tüm bu gözyaşı ve yıkımın arkasında da krizden çıkmak için bizlerin kanı üzerinden kâr sağlayan patronlar var. Bundan 79 yıl önce yaşanan 1929 buhranı da tüm dünyada felaketlere neden olmuştu. Derneğimiz UİD-DER’in bu hafta düzenlediği ve 1929 krizini anlatan belgesel filmde de bizlere o günlerde yaşananlar, yine o dönemin insanlarının anlatımıyla aktarıldı. Kriz sonrası bir anda değişen hayatlarında, yaşananlara bir türlü anlam veremediklerini dile getiriyorlardı. Oldukça etkileyici olan belgesel film, buhranın tanıklarından birinin “umarım bir daha bunları yaşamayız” sözleriyle bitmekteydi.
Etkinliğin tartışma kısmına geçildiğinde duygu düşüncelerini aktarmak isteyen arkadaşlar, belgeselin kendilerine neler hissettirdiğini ve neler yapılması gerektiğini söyleyip mücadele çağrılarında bulundular. Konuşan arkadaşlardan biri belgeselin sanki bugünleri anlattığını vurgulayıp günümüzde derinleşen krize dikkat çekmeye çalıştı. Bir diğeri ise bir an için o dönemde yaşadığını hayal ettiğini ve dönemin açlık, sefalet koşullarının ağırlığını daha da derinden hissettiğini ve mücadele etmeyi elden bırakmamamız gerektiğini vurguladı.
Bugünde milyarlarca işçi ve emekçi krizlerin ve savaşların eşiğinde yaşama tutunmaya çalışıyor. Krizler bu sistemin olmazsa olmazlarıdır. Bir daha 1929 benzeri krizlerin olmayacağını savunanlar her zamanki gibi yanılmışlardı. Her atlatılan kriz daha büyük krizleri doğurmaktadır. Bugün 1929 krizini de aşmakta olan bir kriz yaşanmaktadır ve ağırlığını her geçen gün biraz daha fazla hissettirmektedir. 1929 krizini 2. emperyalist paylaşım savaşı izlemişti ve bu savaşta 55 milyon kişi yaşamını yitirmişti. Ölenler her zamanki gibi işçi-emekçilerdi. Dikkat çekilmesi gereken bir nokta, artık silahların düzeyinin çok ileride olduğu ve nükleer silahların giderek yayıldığıdır. Bugün yaşanan emperyalist savaş bir dünya savaşı haline dönüşürse, dünyamızı ve insanlığı bir yok oluşa götüreceği kesindir. Bu yüzden mücadele etmek ve bu bayrağı daha da yukarılara taşımak dünden daha büyük bir önem taşımaktadır.
Yıkımsız, savaşsız, sömürüsüz ve sınıfsız bir dünya için haydi mücadeleye!
E-Kart Grevcileri Yalnız Değildir
15-16 Haziran Ruhuyla Mücadeleye
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...