Buradasınız
Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
21-28 Nisan Ebeler Haftası ve 12-18 Mayıs Dünya Hemşireler Haftası vesilesiyle 10 Mayısta İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen hemşire ve ebeler basın açıklaması gerçekleştirdi. Hekimler ve sağlık çalışanlarının destek verdiği eylemde ebe ve hemşirelerin çalışma koşullarındaki sorunlara dikkat çekildi. Sağlık çalışanları adına ortak basın metnini SES Bakırköy Şube Örgütlenme Sekreteri Çiğdem Yıldırım okudu.
2020 yılının Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Uluslararası Ebe ve Hemşire Yılı” olarak ilan edildiğini aktaran Yıldırım “Atfedilen bu öneme rağmen ne dünyada ne de ülkemizde ebe ve hemşireler emeğinin hakkını alamıyor, hak ettiği değeri göremiyor. Aksine rollerimiz yok sayılmakta, mesleki ve etik sorumluluklarımızı göz ardı etmemiz istenmekte ve özgürce düşünmemiz engellenmektedir” dedi.
Dünya genelinde ve Türkiye’de ebe-hemşire istihdamının yetersiz olduğunu, bu durumun da iş yükünü arttırarak işin niteliğini olumsuz yönde etkilediğini ve şiddete zemin hazırladığını ifade eden Yıldırım, ebe ve hemşirelerin taleplerini şöyle sıraladı:
- İş yükünün; atama bekleyen onlarca ebe ve hemşire istihdamı ile giderilmesini istiyoruz.
- KHK’lar ile ihraç ettiğiniz ebe ve hemşirelerin işlerine iade edilmesini istiyoruz.
- İnsanca yaşama yetecek, emekliliğe de yansıyacak tek kalemde yatacak maaş istiyoruz.
- İşyerlerimizde; 24 saat açık, nitelikli, anadilde eğitim ve bakım hizmeti veren ücretsiz kreşler istiyoruz.
- Fiili hizmet zammı, geçmişe yönelik çalışmaları da kapsasın istiyoruz.
- Aile Hekimliği modeli ile yok olan ebelerin koruyucu sağlık hizmetleri arasında yer alan vazgeçilmez konumunun tekrar inşa edilmesini istiyoruz.
- Sertifikalı hemşirelerin kendi alanlarında çalışmasını ve kurumlarda uzman hemşirelik kadrosunun olmasını istiyoruz.
- Meslek hastalıklarımızın yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesini istiyoruz.
- Emeklilik maaşlarımıza 3600 ek gösterge karşılığında artışlar istiyoruz.
- Ebe ve hemşireliğin eğitimde nitelik kaybı yaşamamasını istiyoruz.
- Mesleğimizi icra ederken saygın bir konumda olduğumuzu düşünmek istiyoruz.
- Liderlik pozisyonlarında ebe ve hemşirelere de yeterince yer verilmesini istiyoruz. Yönetim pozisyonlarına liyakatsiz atamalar yapılmasın istiyoruz.
- Yöneticilerin baskıcı tutumlarını, angarya iş dayatmalarını, mobbing uygulamalarını İSTEMİYORUZ!
Yıldırım, tüm bu talepler kabul edilinceye kadar sendikada seslerini duyuracaklarını ve mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...