Buradasınız
EGO ve BİRKO’da İşten Çıkarma
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Her yılın başında birçok fabrikada çeşitli bahanelerle işten çıkarmalar gerçekleşiyor. Bu sene de yeni yılın arifesinde çok sayıda işçi işsizliğe mahkûm edildi. İşten çıkarmaların gerekçeleri kimi fabrikada ekonomik kriz, kimisinde ise işçilerin hak arama mücadeleleri olabiliyor. EGO’da 28 işçi “kanunsuz grev” yaptıkları gerekçesiyle, BİRKO’da ise 116 işçi “piyasanın daralması” gerekçesiyle işten çıkarıldı.
EGO’da 28 işçi işten çıkarıldı
Tekirdağ Lüleburgaz’da faaliyet gösteren EGO’da 28 işçi “kanun dışı grev” yaptıkları gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı. Elektrikli ev aletleri üretimi yapan fabrikada, 25 Aralıkta tüm işçiler bir haftalık izne çıkarıldı. Bir gün sonra ise 28 işçiye cep telefonlarına atılan mesajlarla işten çıkarıldıkları bildirildi. Mesaj şöyle: “23.12.2015 tarihinde, işyerinde, herhangi bir yasal dayanak olmaksızın alkışlama, iş bırakma, slogan atma ve benzeri şekilde davranışlarla eylemlerde bulunduğunuz tespit edilmiştir. Yapmış olduğunuz eylemler 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanununun 70. Maddesi uyarınca, kanun dışı grevdir. Bu sebeple iş sözleşmeniz İş Kanununun 25/2-e maddesine göre 26.12.2015 tarihi itibariyle feshedilmiştir.”
İşten atılmalara dair açıklamalarda bulunan Birleşik Metal-İş Trakya Şube Başkanı Beyhan Atasever, işçilerin işbaşı yapacakları 4 Ocakta, işten çıkarmalara karşı gerekli yanıtı vereceklerini ifade etti.
Metal işçilerinin Türk Metal çetesine karşı ayağa kalktığı süreçte EGO işçileri de Türk Metal’den istifa etmişlerdi. O dönem patronun tehditlerine ve işten çıkarma saldırılarına karşı geri adım atmamış, çıkarılan 5 işçi arkadaşlarını da geri aldırmışlardı. Geçtiğimiz Haziran ayında Birleşik Metal-İş’e üye olan işçiler, EGO’da çoğunluğu sağlamış ve kendi temsilcilerini seçmişlerdi. EGO işçileri, yeniden gündeme gelen işten çıkarmaların patron-Türk Metal işbirliğiyle gerçekleştirildiğini, saldırılar karşısında geri adım atmayacaklarını vurguluyorlar.
BİRKO’da 116 işçi işten çıkarıldı
Niğde’de Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikasının örgütlü olduğu BİRKO Halı ve İplik Fabrikasında, 116 işçi “ihracatın ve iç piyasanın daralması, makinelerin eskimesi” gerekçesiyle işten çıkarıldı.
İşten çıkarmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Öz İplik-İş Sendikası Şube Başkanı Faik Apaydın, şirketin “ihracatın ve iç piyasanın daralması, makinelerin eskimesi” gibi nedenlerle Kasım ayında toplu çıkışlar yapılacağını bildirdiğini aktardı. Sendika olarak da sayıyı en aza indirmek için uğraştıklarını ama başarılı olamadıklarını ifade etti. BİRKO işçileri, fabrikanın hükümetten teşvik aldığını belirterek “teşvik alıyorlar işçiyi çıkarıyorlar” sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...