Buradasınız
Gebze’de İkinci Kez “Grev ve Direnişlerden Süzülenler”
Gebze’den bir işçi
Derneğimizin Gebze temsilciliğinde “GREV VE DİRENİŞLERDEN SÜZÜLENLER” semineri 21 Şubat Pazar günü ikinci kez gerçekleştirildi. Direnişlerle ilgili belgeselimiz izlendikten sonra salondaki işçi arkadaşlarımızın aktardıkları kendi deneyimlerinden çıkan sonuçları değerlendirdik.
Etkinliğe katılan işçi arkadaşlarımızın anlattıkları, her biri farklı işkolunda çalışıyor olsa da aslında sorunlarının nasıl da ortak olduğu ortaya çıkarıyordu. Konuştukça aslında sorunun ne olduğunu ve çözümün ne olacağını da bildiğimizi gördük hep birlikte.
Etkinliğin sonuna doğru ortak fikirler etrafında toplanmaya başladı konuşmalar. Grev veya direnişe çıkmadan önce yapılması gerekenleri sıralamaya başladık. Öncelikle sendikaların önemi ortaya kondu. Daha sonra ise eğitimin önemi, komiteleşme süreci, bir fon oluşmasının gerektiği, ailelerin de direniş veya greve dâhil edilip desteklerinin alınması üzerine konuşuldu. Direnişin başladığı sırada ise işçi basınının, işçi örgütlerinin ve diğer kollardaki sendikaların desteğinin önemi vurgulandı.
Patronlar sınıfı saldırılarını azgınca sürdürüyor. Bu saldırılara ancak örgütlü olabildiğimizde cevap verebiliriz. Bu yüzden geçmiş deneyimlerden doğru dersler çıkarıp saldırılara karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz.
Haklarımızı Öğrenelim!
Tekel İşçileri İçin Meşaleler Yakıldı
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...