Buradasınız
Genç-Sen Har(a)ç Zammını Protesto Etti
İstanbul’da üniversite öğrencileri, Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) pankart ve flamalarıyla, har(a)ç zamlarını protesto ettiler. 20 Temmuz Cumartesi günü Taksim Tünel’de toplanan öğrenciler, burada kortejlerini oluşturarak Galatasaray Lisesine kadar yürüdüler.
Genel-İş, Limter-İş ve Eğitim-Sen üyeleri ile öğrenci ailelerinin de destek verdiği eylem boyunca, “Genç-Sen Haykır Zamlara Hayır”, “Öğrenciler Susmuyor Haklarını İstiyor”, “YÖK, Polis, Medya, Bu Abluka Dağıtılacak”, “İşçiye Yüzde 3 Harçlara Yüzde 500, Harçlara Değil Maaşlara Zam”, “Pes Etmeyeceğiz, Pes Ettireceğiz”, “Birlik, Mücadele, Dayanışma, Öğrenciye Sendika”, “Parasız, Bilimsel, Anadilde Eğitim” sloganları atıldı.
Coşkulu geçen yürüyüşün sonunda lisenin önünde toplanıldı. Burada Genel-İş ve Limter-İş sendika yöneticileri ve bir öğrenci velisi yaptıkları konuşmalarda harçlara yapılmak istenen zamları protesto ettiler. Zamlardan sadece öğrencilerin değil, yüzde 3 zamla yaşamaya mahkûm edilen ailelerin de etkilendiğine dikkat çektiler.
Konuşmaların ardından Genç-Sen adına basın açıklamasını yapmak üzere Özge Akman söz aldı. Akman, birçok kentte kriz şartlarında yapılmak istenen zamlara karşı tepkilerini sokaklara çıkarak ortaya koyacaklarını belirtti. YÖK başkanının zam haberleri karşısında “Nereden çıkarıyorsunuz canım bu zam haberlerini! Bu her yıl yapılan bir zamdır. Enflasyon oranında zam yapılır. %500 zam mı olurmuş” sözlerini şöyle eleştirdi: “Yani bize ölümü gösterip sıtmaya razı etmek istiyor. Razı gelmiyoruz ve soruyoruz. Neden işçi ücretlerine %3, emekliye 11 TL zam yapılırken bu sözleri söylemediniz? %500 zammın akıldışı olduğunu biliyoruz ama soruyoruz %8 zam ne kadar akıllıca? Çocuklarını okutmaya çalışan emekçilerin ve eğitimini tamamlamaya çalışan biz gençlerin cebinden elinizi çekin artık.”
Açıklamada işsizliğin arttığı, peşpeşe gelen zamlarla yaşamın gitgide zorlaştığı bu dönemde üniversite öğrencilerine, ailelere, sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine seslenilerek mücadelenin ateşini birlikte büyütme çağrısı yapıldı. Harçlarla ilgili iki acil talep, zamların geri çekilmesi ve kriz dolayısıyla harç paralarının alınmaması şeklinde sıralandı. Açıklama şu sözlerle sona erdi: “YÖK başkanı bizlerden yana, öğrenciden, emekçiden yana açıklamalar yapana kadar Öğrenci Gençlik Sendikası olarak sokaklarda olacağız, elbette haklarımızı arayacağız.”
Bir Şey Yapmalı!
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...