Buradasınız
Grev ve Direniş Alanları Bayramda da Boş Kalmadı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Grevlerin yasaklandığı, işçilerin haklarını aramasının önüne geçildiği OHAL koşullarında, birçok fabrikada işçilerin grev ve direnişleri sürüyor. Grev ve direnişçi işçiler, Ramazan Bayramı boyunca direniş alanlarından ayrılmayarak hak mücadelelerini sürdürdüler. İşçi ve emek örgütleri ise grev ve direnişçi işçileri ziyaret ederek sınıf dayanışmasını güçlendirdiler.
Mutlu Akü’de işçiler grevde
İstanbul Tuzla’da bulunan Mutlu Akü’de işçiler 13 Haziranda greve çıktılar. Petrol-İş Sendikası ile işveren arasında 6 ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine işçiler “grev” dedi. 600 işçi, ücretlere brüt 506 lira zam, kıdeme her yıl için 10 lira zam ve hafta tatilini belirsizleştiren 4’lü vardiya sistemi dayatmasının geri çekilmesini talep ediyor. Mutlu Akü işçileri, talepleri kabul edilene kadar grevi sürdüreceklerini ifade ediyorlar.
Form Ambalaj’da grev devam ediyor
İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Ayrancılar’da bulunan Form Ambalaj fabrikasında işçiler, 24 Mayısta greve çıktılar. Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası ile patron arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Görüşmeler sırasında patronun 3 yıllık sözleşme teklifini geri çektiği ve 2 yıllık olması konusunda anlaşma sağlandığı ancak ücret, fazla çalışma ücreti ve ikramiye konusunda ihtilafın devam ettiği ifade ediliyor. Patronun düşük ücret dayatması yaptığı fabrikada ücretler asgari ücret civarında. İşçilerin talepleri ise şöyle:
- Ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi,
- Ücretlere 450’şer lira seyyanen zam,
- Fazla mesai ücretlerinin %100 arttırılması,
- 35 gün olan ikramiyelerin ilk yıl 70 güne ikinci yıl 80 güne çıkarılması.
Bir açıklama yapan Selüloz-İş, ikramiyeler ve fazla mesai konusundaki taleplerinde önemli adımlar atıldığını ama ücret konusunda patronun düşük zam dayatmasına devam ettiğini belirtti. 24 Mayıstan bu yana grevde olan işçileri emek örgütleri ve sendikalar dayanışma ziyaretleriyle yalnız bırakmıyor.
İzmir’de AKG Termo Teknik’te sendika düşmanlığı
İzmir Kemalpaşa’daki Organize Sanayi Bölgesinde bulunan AKG Termo Teknik Sistemleri fabrikasında işçiler Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendiler. İşçilerin birlik olmasını hazmedemeyen patron, işten çıkarma saldırısına girişti. “İşçileri işverene karşı kışkırtmak, fazla mesaiye kalmamak” gibi uyduruk gerekçelerle 26 Mayısta 8 işçiyi, 13 Haziranda ise 17 işçiyi daha işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler fabrikanın önünde direnişe geçtiler. Sendika düşmanı patron, bir yandan sendikalı işçileri işten çıkarırken, bir yandan da İŞKUR üzerinden 25 işçiye işbaşı yaptırdı. Fabrikada çalışmaya devam eden işçilerin üzerindeki baskıların arttığı, direnişçi işçilerle ilişki kurmaları halinde işten atılmakla tehdit edildikleri ifade ediliyor. Direnişçi işçiler, sendikal hakları tanınana dek kapının önündeki direnişi sürdüreceklerini belirtiyorlar.
Orkide Yağ’da işçilerin direnişi sürüyor
İzmir’de bulunan Orkide Yağ’da işçilerin direnişi sürüyor. Orkide Yağ’a “FETÖ” operasyonu kapsamında el konulmuş ve yönetimine kayyım atanmıştı. Kayyımın “İşten atma olmayacak” sözüne rağmen, işçiler Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldılar. İşten atılan işçiler, sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadelede kararlı olduklarını ifade ediyorlar.
İş Güvencemiz Bir Haktır!
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...