Buradasınız
Grev ve Direniş Alanları Bayramda da Boş Kalmadı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Grevlerin yasaklandığı, işçilerin haklarını aramasının önüne geçildiği OHAL koşullarında, birçok fabrikada işçilerin grev ve direnişleri sürüyor. Grev ve direnişçi işçiler, Ramazan Bayramı boyunca direniş alanlarından ayrılmayarak hak mücadelelerini sürdürdüler. İşçi ve emek örgütleri ise grev ve direnişçi işçileri ziyaret ederek sınıf dayanışmasını güçlendirdiler.
Mutlu Akü’de işçiler grevde
İstanbul Tuzla’da bulunan Mutlu Akü’de işçiler 13 Haziranda greve çıktılar. Petrol-İş Sendikası ile işveren arasında 6 ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine işçiler “grev” dedi. 600 işçi, ücretlere brüt 506 lira zam, kıdeme her yıl için 10 lira zam ve hafta tatilini belirsizleştiren 4’lü vardiya sistemi dayatmasının geri çekilmesini talep ediyor. Mutlu Akü işçileri, talepleri kabul edilene kadar grevi sürdüreceklerini ifade ediyorlar.
Form Ambalaj’da grev devam ediyor
İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Ayrancılar’da bulunan Form Ambalaj fabrikasında işçiler, 24 Mayısta greve çıktılar. Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası ile patron arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Görüşmeler sırasında patronun 3 yıllık sözleşme teklifini geri çektiği ve 2 yıllık olması konusunda anlaşma sağlandığı ancak ücret, fazla çalışma ücreti ve ikramiye konusunda ihtilafın devam ettiği ifade ediliyor. Patronun düşük ücret dayatması yaptığı fabrikada ücretler asgari ücret civarında. İşçilerin talepleri ise şöyle:
- Ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi,
- Ücretlere 450’şer lira seyyanen zam,
- Fazla mesai ücretlerinin %100 arttırılması,
- 35 gün olan ikramiyelerin ilk yıl 70 güne ikinci yıl 80 güne çıkarılması.
Bir açıklama yapan Selüloz-İş, ikramiyeler ve fazla mesai konusundaki taleplerinde önemli adımlar atıldığını ama ücret konusunda patronun düşük zam dayatmasına devam ettiğini belirtti. 24 Mayıstan bu yana grevde olan işçileri emek örgütleri ve sendikalar dayanışma ziyaretleriyle yalnız bırakmıyor.
İzmir’de AKG Termo Teknik’te sendika düşmanlığı
İzmir Kemalpaşa’daki Organize Sanayi Bölgesinde bulunan AKG Termo Teknik Sistemleri fabrikasında işçiler Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendiler. İşçilerin birlik olmasını hazmedemeyen patron, işten çıkarma saldırısına girişti. “İşçileri işverene karşı kışkırtmak, fazla mesaiye kalmamak” gibi uyduruk gerekçelerle 26 Mayısta 8 işçiyi, 13 Haziranda ise 17 işçiyi daha işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler fabrikanın önünde direnişe geçtiler. Sendika düşmanı patron, bir yandan sendikalı işçileri işten çıkarırken, bir yandan da İŞKUR üzerinden 25 işçiye işbaşı yaptırdı. Fabrikada çalışmaya devam eden işçilerin üzerindeki baskıların arttığı, direnişçi işçilerle ilişki kurmaları halinde işten atılmakla tehdit edildikleri ifade ediliyor. Direnişçi işçiler, sendikal hakları tanınana dek kapının önündeki direnişi sürdüreceklerini belirtiyorlar.
Orkide Yağ’da işçilerin direnişi sürüyor
İzmir’de bulunan Orkide Yağ’da işçilerin direnişi sürüyor. Orkide Yağ’a “FETÖ” operasyonu kapsamında el konulmuş ve yönetimine kayyım atanmıştı. Kayyımın “İşten atma olmayacak” sözüne rağmen, işçiler Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldılar. İşten atılan işçiler, sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadelede kararlı olduklarını ifade ediyorlar.
İş Güvencemiz Bir Haktır!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...