Buradasınız
Grevci Kadınlara Ankara’dan Selamlar, Yanınızdayız!
Ankara’dan UİD-DER’li emekçi kadınlar
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Adkotürk ve Bel Karper grevcisi emekçi kadınlar, merhaba! Ankara’dan bir grup emekçi kadın olarak Dayanışma TV’nin hazırladığı Grev Günlüğü belgeselini birlikte izledik. İzlerken güç ve umutla dolduk. Emekçi kadınların mücadeleyle ne kadar güçlendiğini bir kez daha gördük. Mücadelenizi Ankara’dan selamlıyoruz. Burada da UİD-DER’li dostlarınız var, bizler de hep yanınızdayız. Belgeseli izleyen emekçi kadınların duygularını ve dayanışma selamlarını paylaşmak istiyoruz sizlerle:
Emekçi bir kadın: İşçi sınıfı olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. Ekonomik sıkıntılarla, işsizlikle boğuşuyoruz. Her gün yeni bir hak kaybına uğruyoruz. Bütün bunlara itiraz ettiğimizde, sendikalı olmak istediğimizde ise engelleniyoruz. Var olan yasalarla hak arama mücadelesi vermek, sendikalaşmak çok zor. Ama sizlerin mücadelesini anlatan belgeselde gördük ki siz bütün zorluklara karşın kararlılıkla mücadeleyi sürdürüyorsunuz. Belgeselde anlattıklarınız hepimizi çok etkiledi. Bu kadar zorluğa rağmen direngen bir şekilde mücadeleye devam etmeniz hepimize umut veriyor. Mücadelede önde olmanız, grevlerinizde öncü olmanız hem umut hem de cesaret veriyor. Mücadeleyi daha fazla büyütme isteği veriyor. Adkotürk ve Bel Karper grevcisi kadınları herkese anlatmalıyım diyorum. Sonuç ne olursa olsun şimdiden kazandığınızı düşünüyorum. Sizin işyerleriniz için anlattığınız sıkıntıları işçi kadınlar olarak bizler de yaşıyoruz. Yani mücadelemiz bir. Biz de her zaman yanınızdayız.
İşsiz bir kadın işçi: Mücadelenizi selamlıyorum. Greve çıktığınızda patronun size yaptığı yakıştırmalar benim de çok kanıma dokundu. Kadın olarak çalışmak da zor, mücadele etmek de zor. Ama mücadeleye devam ederek sizler cevaplarını çok güzel veriyorsunuz. Belgeselde patronun grevci işçilerle halay çekişini ve fark ettiğinde kaçışını anlattığınız kısım, bunu anlatış biçiminiz beni çok keyiflendirdi. Siz her şeye rağmen mücadele edip, “içeri girdiğimizde göreceksiniz” diyorsunuz. Çoluk çocuk, eşlerinizle birlik içinde grev alanında olmanız çok güzel, çok anlamlı. Örgütlülüğünüz, mücadele ruhunuz beni çok mutlu etti. Ben de çocuğum ve eşimle birlikte yanınızda olmak istedim izlediğimde.
Sağlık işçisi bir kadın: Aranızdan bir grevci kadın işçi “bu örgüyü ördüğümüz gibi örgütlendik” diyordu belgeselde. Bunun ne kadar anlamlı ve ne kadar önemli olduğunu biz de biliyoruz. Aranıza yeni grevciler katıldığında biz de sizler kadar sevindik sanki orada sizinle birlikteymişiz gibi. Sendikanız, dostlarınız, bu güzel belgeseli hazırlayan Dayanışma TV, UİD-DER’li emekçi kadınlar ve erkekler yanınızda, mutlaka kazanacağız!
Makine mühendisi kadın işçi: Kadınların mücadele edemeyeceğini, zor işler yapamayacağını söyleyerek sizi grevden dışlamaya, mücadeleden uzaklaştırmaya çalışmışlar. Ama siz mücadele ederek cevabı çok güzel veriyorsunuz. Adkotürk grevinden bir arkadaşımızın söylediği gibi: “Çocuklarıma da bakarım, yemek de yaparım, burada mücadele de ederim.” Emekçi kadınlar hayatın her yerinde, öyleyse mücadelede de önde. Çalıştığım yerde “kadınsın yapamazsın” söylemlerine çok maruz kalıyorum ama sizlerin mücadelesi bana da örnek oldu, güç verdi.
İSG uzmanı kadın işçi: Bugün emekçi kadınlar her yerde sıkıntılar yaşıyor ama her yerde de mücadele ediyor. Bir işçi çocuğunun sözleri beni çok etkiledi. Kızımız “Direnen bir kadının çocuğu olduğum için çok şanslıyım. İyi ki de benim annem, onu çok seviyorum” diyordu. 2 yaşında bir çocuğum var, UİD-DER’li mücadeleci bir işçi kadınım, bunu duymak beni çok duygulandırdı.
Üniversite öğrencisi: Ben genç bir öğrenciyim. Belgeselde sizleri izlediğimde aklıma yazın çalıştığım fabrika geldi. Orada da birçok kadın işçi çalışıyor ve hiç böyle bir şey olacağını hayal etmemiştim. Ama sizleri gördükten sonra olabileceğini anladım. Mücadeleniz bizi heyecanlandırıyor ve güç veriyor. Mücadelenizde yanınızdayız.
Xiaomi’de İş Durdurma Eylemi
Sermayenin Vicdanı Yoktur
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...