Buradasınız
Xiaomi’de İş Durdurma Eylemi
Esenyurt’tan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Çin sermayeli cep telefonu firması Xiaomi, altı ay önce Türkiye’de Salcomp firmasıyla birlikte cep telefonu üretmeye başladı. İlk başlarda günde 8 saat 3 vardiya şeklinde çalışıyorduk. Fakat kısa süre sonra çalışma saatleri 12 saate çıkartıldı. Bu da yetmezmiş gibi Cumartesi günleri de zorunlu mesai yaptırılmaya başlandı. Fabrika yönetimi her gün yeni bir kural getiriyor. İşyerinde yüz tanıma sistemi kuruldu. Ayrıca her gün yoklama alınıyor. Buna rağmen çalışma saatlerimiz düşük gösterilerek ücretlerimiz eksik yatırılıyor. Cumartesi günleri fazla mesai olduğu halde işe gelmeyenlerden bir günlük ücret kesintisi yapılıyor. En önemli sorunlarımızın başında ücretlerimizin böyle keyfi ve hukuksuzca kesilmesi geliyor.
Yaşadığımız haksızlıklar saymakla bitmiyor. Tuvalete gitmek için takım liderlerinden kırmızı kart almamız gerekiyor. Takım liderleri gidiş ve geliş sürelerini not ediyor, bu notları insan kaynaklarına bildiriyorlar. Tuvalet ihtiyacı 10 dakikayı geçerse tutanak tutuluyor. Düzensizlik ve kargaşa içinde çalışıyoruz. Devamlı işçi sirkülâsyonu yaşanıyor. Telefonların belli bir sıcaklıkta tutulması gerekiyormuş. Bu sebepten çalışma ortamı çok soğuk. Kadınların çoğunluğu oluşturduğu bu fabrikada üşüdüğümüzü söylediğimizde; “neden üşüyorsunuz?” gibi pişkin ve umursamaz yaklaşımlarla karşılaşıyoruz. Bazen de ortam ısısını fazla yükseltiyorlar. Bu da havasız ve kalabalık bir ortamda çalışan insanların sıcaktan bayılmasına neden oluyor. Bu düzensiz sıcak soğuk geçişleri yüzünden çoğumuz sürekli hastalanıyoruz.
Bu kadar sorun karşısında arkadaşlarla her gün sohbetlerimiz oluyordu, böyle gitmez diye. 6 ayını bile doldurmayan arkadaşlarımızı çeşitli bahanelerle, yüz kızartıcı maddelerden işten çıkarıyorlar. Yapılan baskılara ve haksızlıklara dur demek için sendikalaşmaya başladık. Sendikalaşmanın açığa çıkmasıyla birlikte, patron temsilcileri kadın işçilere hakaret edip bağırmaya başladılar. Yetmezmiş gibi 25 arkadaşımızı işten çıkardılar. Bu olay bardağı taşıran damla oldu. Çünkü daha önce de sendikaya üye oldukları veya haklarını aradıkları için pek çok işçi atılmıştı. 25 arkadaşımızın işten atılması üzerine gündüz vardiyasının tamamı sessiz kalmayarak iş durdurdu. Sonrasında ise işten atılan arkadaşlarımız Türk Metal Sendikasıyla birlikte işyeri önünde direnişe başladı.
Yönetim, iş durdurma eyleminin ardından 150 arkadaşımızı daha işten atacağını söyleyerek sendikal mücadeleyi kırmaya çalışıyor. Tek tek işçiler işten atılarak işçilerin iradesi kırılmak isteniyor. Oysa bu durum fabrikada hepimizi öfkelendirmiş durumda. Biz haklı bir mücadele veriyoruz ve dışarıdaki arkadaşlarımızı destekliyoruz. Xiaomi yönetimi baskı ve zorbalıkla işçilerin iradesini kırabileceğini sanıyorsa yanılıyor, öyle ya da böyle bu işyerine sendika girecek!
Anadolu’da Grev ve Direnişler
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...