Buradasınız
İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!
Esenler’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Patronlar sınıfının işçi-emekçilere yönelik saldırılarının ardı arkası kesilmiyor. Bugünlerde meclis gündeminde SSGSS yasası var. Bu yasa tasarısıyla bizlerin sağlığını hiçe sayıyorlar. Kendi aralarındaki kavgaya bizleri de ortak ederek sessiz sedasız yasayı meclisten geçirmek niyetindeler. Fakat işçi-emekçiler tamamen sessiz kalmadılar. 6 Nisanda on binlerce işçi ve emekçi bu yasa tasarısına karşı seslerini duyurmak için Kadıköy’e akın etmişlerdi. Kimler yoktu ki! Sendikalar, siyasi partiler, dergi ve gazete çevreleri, dernekler vs.
UİD-DER olarak biz de o gün alandaydık. Alana gitmeden önce işçi kardeşlerimizle dernekte buluştuk. Herkeste bir mutluluk vardı. Çağırdığımız işçi kardeşlerimizle, çocuklarımızla, annelerimiz-babalarımızla hep beraber miting alanına gitmek üzere arabalarımıza bindik. Mutluyduk, çünkü bize karşı yapılan bu sosyal hak gaspına karşı sesimizi duyurmaya gidiyorduk. Araçlarda konuşmalar, sloganlar, marşlar hiç bitmedi. Toplanma yerine vardığımızda bizden önce gelmiş olan diğer temsilciliklerimizden kardeşlerimiz bizi sloganlarla karşıladılar. Bütün arkadaşlarımız UİD-DER yazılı şapkalar takmışlardı. Sanki baharda açan bir gelincik tarlasını andırıyordu. Görevli arkadaşların yardımıyla her zamanki gibi düzgün bir şekilde kortejimizi oluşturduk. Uzun bir süre beklememize hatta yağmura rağmen o kadar coşkuluyduk ki, herkes bize bakıyordu. İşçi sınıfına yakışır biçimde sloganlarımızı haykırdık. “Kölelik yasasına hayır!”, “Örgütlüysek her şeyiz örgütsüzsek hiçbir şey!” dedik. Uzun bir bekleyişten sonra “UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!” sloganıyla bütün kortej coşkuyla alana girdi. Bizimle tanışmak isteyen, dernek adresini isteyen, “biz de sizinle yürüyebilir miyiz” diyenler, fotoğraf almak isteyenler vs. oldu. Çünkü bu kadar coşkulu ve disiplinli başka bir kortej yoktu diyebilirim. Varsa da ben göremedim.
UİD-DER ailesi olarak alanda da coşkuyu kaybetmedik. Hep beraber “Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa” diyerek yerimizde zıpladık. Gerçekten de işçi sınıfının birlik olursa dünyayı yerinden oynatacak güce sahip olduğunu bir kez daha gösterdik. Alandan çıkarken de örgütlü bir şekilde ayrıldık.
Patronlar sınıfı her şeye rağmen yasayı geçirecekler belki de. Ama şunu da bilecekler; işçiler sessizce evet demeyecekler. Önümüzde işçiler için büyük bir önemi olan 1 Mayıs var. Bu yıl 1 Mayıs’ın daha da önem kazanması gerekiyor biz işçiler için. İşçi sınıfı mücadelesinin barometresi olan 1 Mayıs’a daha örgütlü ve daha güçlü katılmak gerekiyor. Çünkü patronlar sınıfının saldırısı SSGSS ile sınırlı kalmayacak. Patronların saldırıları karşısında örgütlü olursak kazanılmış haklarımıza saldıramazlar. Hatta yeni kazanımlar elde ederiz.
Mitingde attığımız sloganlardan birisi de “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” idi. Bunun olması için işçi sınıfının uluslararası mücadelesi gerekiyor. Çünkü sermaye sınıfı bütün dünyaya yayılmış durumda. Ancak “Bütün dünyanın işçileri birleşin!” şiarıyla örgütlenirsek sermayeyi yeneceğiz. Bunun için “Örgütlen, Örgütle, Mücadele Et!”
UİD-DER'de İşçi Tiyatrosu Ne Güzel!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...