Buradasınız
İş Kazaları Kampanyasından UİD-DER’le 1 Mayıs’a
Gebze’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçen ay Gebze Çarşı’da dolaşırken, caddede bir stant ilişmişti gözüme. “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” diye bir kampanya yürüten UİD-DER’li arkadaşlarla tanıştım. Çalıştığım işyerinde de işçi arkadaşlarım sık sık iş kazaları yaşıyorlardı. Bir arkadaşım iş kazalarında yılda 1000’leri geçen ölümler olduğunu anlatmıştı bana ve şoka uğramıştım. “Gerçekten 1000’ler olabilir mi?” diye geçiriyordum aklımdan. İmza standındaki arkadaşlar bana kampanya hakkında bilgi verdiler. Hiç tereddüt etmeden imzamı attım. O an hissettim ki benim de bir şeyler yapmam gerekiyordu.
Kampanyaya katılanların hepsi işçiydi benim gibi. Hem 1 Mayıs’ın önemini hem de iş kazalarında ölenlerin, sakat kalanların acılarını tüm meydanla paylaşıyorlardı. Hep düşünürdüm işçinin de bir yeri, bir sahip çıkanı yok mudur diye. Galiba sonunda benim gibi düşünenlerin olduğu bir yer bulmuştum.
Ben ne tür çalışmalar yaptıklarını sorduğumda, hafta sonu 1 Mayıs ile ilgili bir etkinliklerinin olduğunu söylemişlerdi. Ben de katılmak için elimden geleni yapacağıma söz vermiştim ve başını kaçırsam da etkinliğin yarısına yetişebildim. Etkinliği o kadar çok beğendim ki! İşçilerin kimileri şarkı söylüyor, kimi anlatıyor. Etkinlikte neden 1 Mayıs’a katılmamız gerektiğinin anlatılıyordu. Ama ben 1 Mayıs’a katılmaktan çok çekiniyordum. Çünkü hiç katılmamıştım ve televizyonlarda biber gazı ve coptan başka bir şey görmemiştim. Etkinliğin sonunda beni davet eden arkadaşım 1 Mayıs’a da çağırdı. Ben mecburen korkularımı itiraf ettim. Arkadaşım 1 Mayıslarda öyle korkulacak bir şeyin olmadığını, medyanın sadece işçilerin gözünü korkuttuğunu ve gerçek 1 Mayıs’ı anlatmadıklarını söyledi. Ona inanmam gerektiğini söyleyen içimdeki ses bazen “ya öyle değilse?” diye beni uyarıyordu.
UİD-DER’li arkadaş birkaç kez yine beni derneğe davet ettiğinde, oradaki arkadaşların samimiyeti beni ikna etmişti. Sonrasında 1 Mayıs’a kadar birkaç gün yoğun bir tempoyla çalıştık ve ne kadar çok yorulsam o kadar çok 1 Mayıs’a gitmeyi istedim. Arkadaşların bana söyledikleri her şey kulaklarımda çınladı. Senede 1 gün bütün dünya işçileri haklı mücadeleleri ve talepleri için alanlara çıkıyorlardı. Ben de 2013 1 Mayıs’ında ilk kez, kalabalık bir kortejde, dimdik ayakta, dünyada senede 1 gün alana çıkanların içinde bir parça olduğumu hissettim. İyi ki seninle tanıştım UİD-DER! 2014 1 Mayıs’ını şimdiden bekliyorum.
Soğuk Hava Deposundaki Ölü
UİD-DER’le 1 Mayıs Çok Farklı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...