Buradasınız
İşçi Dayanışması Kirazpınar Mahallesi İşçileriyle Buluştu
Gebze’den bir metal işçisi
Gebze’de Kirazpınar Mahallesi'nde yaşayan emekçilerin evleri kentsel dönüşüm adı altında yıkılmak isteniyor. UİD-DER’li işçiler olarak Kirazpınar Mahallesi’ne birçok kez ziyarette bulunduk. Emekçilere, bu zor günlerinde yalnız olmadıklarını gösterdik. Derneğimizin aylık çıkan İşçi Dayanışması bültenimizin bu ayki sayısını mahalleli emekçilere kapılarını çalarak ve mahalle kahvehanelerini gezerek ulaştırmaya çalıştık.
Emekçiler bizleri çok sıcak karşıladılar. Yaşanan sürece dair gelişmeleri ve düşüncelerini bizlerle paylaştılar. Genel olarak mahallede bir birliğin sağlanamadığını, bu birliği sağlamak amacı ile Kirazpınar Mahallesi Dayanışma Derneği kurmak istediklerini dile getirdiler
Yolda karşılaştığımız yaşları 14 ile 19 arasında değişen mahalleli gençlerle de sohbet ettik. Büyük bir çoğunluğu Hasköy sanayi sitesinde ve çarşı esnafı yanında çalışıyorlardı. Okullarda olması gereken bu gençler geçim zorlukları nedeniyle çalışmak zorunda kalıyorlar. UİD-DER’li bir işçi arkadaş gençlere “evlerinizi yıkmak için geldiklerinde ne yapmayı düşünüyorsunuz” diye bir soru yöneltti. Gençler “taşla, sopayla karşılarız abi” yanıtını verdiler. Birlikteliğin önemini vurguladıktan sonra mahalleden ayrıldık.
Kirazpınar Mahallesi bir işçi mahallesi. Zaten yaşanmakta olan krizden kaynaklı birçok işçi issiz kaldı. Krizden etkilendiğini ve zarar ettiğini söyleyen patrona devlet tam teşekküllü yardımlarını esirgemezken, biz işçiler sefalet koşullarına sürükleniyoruz. Bu da yetmezmiş gibi patronlar ve onların devletinin biz işçilere reva gördüğüne bakın, evlerimizden atmak istiyorlar.
Biz şimdi kime güveneceğiz? Tabii ki yanı başımızdaki arkadaşımıza, komşumuza ve tüm sınıf kardeşlerimize. Bugün Kirazpınar halkı için birlik olma günüdür.
Gebze’de Film Etkinliğimiz
Kentsel Dönüşüm
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...