Buradasınız
İşçi mi Üretim mi Önemli?
Çayırova’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben plastik sektöründe çalışan bir işçiyim. Geçen hafta gündüz vardiyasında akşam saatlerinde bir işçi kardeşimizin başına gelen iş kazasını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Fabrikada uzun bir dönemdir 12 saat üzerinden 2 vardiya halinde çalışıyoruz. Üretim çok yoğun ve ağır koşullarda çalışıyoruz. 17 yaşında gencecik bir işçi makine başında iş kazası geçirdi. Dikkatini işe vermişken ürettiği 25 kiloluk bobin malzemelerden biri ayağına düştü. O esnada diğer işçiler olayı fark etmeden kendi işlerini yapıyorlardı. Ben de diğer işçi arkadaşlar gibi kendi makinemde çalışıyordum. İş kazası geçiren genç işçinin bağırmasıyla bu üzücü durumu fark eden işçiler, arkadaşın yardımına koştular. Ben de kalabalığı görünce kötü bir şey olduğunu düşündüm ve kalabalığın yanına gittim. Genç işçi arkadaşımız iş kazası geçirmişti. O esnada usta herkesi kovuyor ve bağır bağıra söyleniyordu: “Bunun hiçbir şeyi yok, yetişmesi gereken malzemeler var, kalk!” Oysa genç işçinin ayağı morarmış ve acıdan ağlıyordu. Buna rağmen usta işçiyi hastaneye sevk edeceğine “kalk, çalış” diyordu.
Ben daha önce böyle çok iş kazası gördüm. Bu sefer, UİD-DER’in iş kazalarıyla ilgili kampanyasına katılarak öğrendiklerimle bilinçli bir şekilde hareket ettim. İlk iş, genç işçinin yanına giderek durumuna baktım ve onu sakinleştirdim. Sonra ustaya dönerek “durumu hiç iyi değil, derhal hastaneye sevk edilmesi gerekiyor” dedim. Usta bir anda benim üzerime yürüdü. Kararlı olduğumu anlayınca geri adım atarak oradan uzaklaştı. Biz işçi arkadaşımızı kaldırarak fabrika bahçesine götürdük. Müdürü çağırdık ve hastaneye sevk ettik. Ben de gitmek istedim fakat bu kez müdür “işine bak, yetişmesi gereken işler var” dedi.
Bu kaza da gösteriyor ki işçilerin iş kazası geçirmesi, acı içinde kıvranması yöneticilerin umurlarında değil. Onlar üretimin devam etmesini ve işlerin bir an önce bitmesini istiyorlar. Biz işçiler gece gündüz demeden çalıştığımız halde bizlere kaza durumunda hastaneye gitmeyi bile çok görüyorlar. İş kazalarının son bulması ancak işçilerin birliği ve mücadelesi sayesinde olacaktır. Kaza geçiren işçi arkadaşımıza sahip çıkmak için de örgütlenmek ve mücadele etmek çok önemlidir.
Gebze’nin Çocuk İşçileri
Hindistan’da 500 Bin Madenci Grevde
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...