Buradasınız
İşçiler Sendikalaşma Hakları ve Ödenmeyen Alacakları İçin Mücadele Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Trendyol işçileri direnişlerini şirketin genel merkezi önüne taşıdı
Trendyol’un İstanbul Esenyurt deposunda çalışan işçiler sendikal baskıların artması ve sendika temsilcisinin işten çıkarılması üzerine 28 Ağustosta direnişe başlamışlardı. PTT-SEN ve DGD-SEN üyesi işçiler direnişlerinin 15. günü olan 11 Eylülde Maslak’taki Trendyol Genel Merkezi önünde eylem yaptılar.
“Trendyol İşçiye Hesap Verecek” pankartıyla basın açıklaması yapan işçiler, direnişlerini bundan sonra Trendyol Genel Merkezi önünde sürdüreceklerini duyurdular. Sadece sendikalaştıkları için İş Kanunu’nun 25/2. Maddesinden (ahlâk ve iyi niyet kuralına uymayan haller) işten atıldıklarını belirten işçiler, bu haksızlığa karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söylediler. Şirketin küçülme bahanesiyle 54 işçiyi işten attığını ancak aynı gün yeni iş ilanları verdiğini ifade ettiler.
PTT-SEN Genel Başkanı Süleyman Şen, yaptığı konuşmada Trendyol işçilerinin 5 buçuk aylık belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırıldığını söyleyerek depodaki sorunları şöyle anlattı: “Ancak burada kritik nokta şu; bu biten bir iş değil. Bir proje değil bu. Sürekli bir iş var burada. Aynı iş devam ediyor, niteliğinde bir değişim yok. Yani burada belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılması art niyetli. İşçiler kıdem, tazminat hakkı kazanmadan rahatlıkla işçiyi işten çıkartabilmek için böyle yapıyorlar. Arkadaşlar bunu aşmak için sendikalı olmak istiyor. İçeride işkolu yasası delinmiş. Bu arkadaşlar depoda görevliyken nasıl iletişim işkolundaki PTT-SEN’e üye olabiliyorlar? Bunlar denetlenmiyor mu? Bu Çalışma Bakanlığı ne yapıyor, müfettişler ne yapıyor? Emre, sendika temsilcisi, 25/2’den işten atıldı. Sendika temsilcisini işten atmak altı aydan iki yıla kadar hapis cezası değil mi? Yasalar mı yalan söylüyor? Bizi mi kandırıyorlar?”
DGD-SEN Başkanı Neslihan Acar da bir konuşma yaparak işçilerle dayanışmayı büyütme, işçilere destek verme çağrısı yaptı.
Öte yandan İstanbul Tuzla Tersanesinde DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikasında örgütlenen 6 işçi ve Soma’da Yeni Anadolu Madencilik’te Bağımsız Maden-İş’e üye olan bir maden işçisi tazminatsız işten atıldı. Tuzla Tersanesi önünde sendikalarıyla bir araya gelen tersane işçileri, kıdem ve ihbar tazminatları ile senelik izinlerinin ödenmesini talep ettiler. İşçiler adına konuşan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, işçilerin alacakları ödenene kadar direnişlerini sürdüreceklerini belirtti. Soma’da maden işçisi Ramazan Gündoğan ise alacaklarının ödenmesi talebiyle Yeni Anadolu Madencilik’in ortağı olan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Soma Linyit İşletmeleri önünde oturma eylemine başladı. Burada Bağımsız Maden-İş ve sendika üyesi işçilerle birlikte bir açıklama yapan Gündoğan, 7 yıllık alacakları ödenene kadar mücadelesini sürdüreceğini belirtti.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri geriye dönük alacaklarını istiyor
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık işçileri, bir süredir geriye dönük alacaklarının ödenmesi talebiyle eylemler yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda taleplerinin karşılanması için iş bırakan işçilerin alacaklarının bir kısmı ödenmiş, geri kalanının Eylül ayı başında yatırılacağı sözü verilmişti. Ancak verilen sözlerin tutulmaması, taleplerinin karşılanmaması üzerine bir kez daha eylemlere başlayan işçiler, 11 Eylülde rektörlük önünde bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdiler. Eylemde “Ege İşçinin Hakkını Ver”, “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” sloganları atıldı.
Eylem sırasında bir konuşma yapan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Adem Sarıçoban, işçiler alacaklarını istediğinde “kurumda para yok” denildiğini ifade etti. Sarıçoban, şunları söyledi: “Onlarca görüşme yaptık, kurumun sunduğu tek argüman ‘para yok’. Buradan soruyoruz, Türkiye’de parasını almayan bir tane işyeri kalmazken Ege Üniversitesi’nin parası niye gelmez? Sayın rektör, eğer yönetemiyorsanız, Maliye Bakanlığı sizi dinlemiyor ve ciddiye almıyorsa bunu açıkça ifade edin. Eğer böyle bir durum varsa, eylemi burada değil, sizinle birlikte Maliye Bakanlığı önünde yapalım” dedi. Sarıçoban, işçilerin alacaklarının verilmemesi, rektörlükten kendilerine dönüş yapılmaması halinde iş bırakma eylemlerine devam edeceklerini belirtti.
12 Eylül’den Önce 12 Eylül’den Sonra
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...