Buradasınız
Kam Beton’da “İşçi Dayanışması”
Ankara’dan UİD-DER’li bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçi Dayanışması bülteni yayın hayatına başladığı (Nisan 2008) günden beri işçi sınıfının kapitalistlere karşı haklı taleplerini dile getiren, tarihsel deneyimlerini sınıf kardeşleriyle paylaşan, geçmiş dönemlerde yaşanan olayları genç işçi kuşaklarına aktarmayı başaran sınıfına layık bir bülten. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ortaya değerli bir kaynak çıkıyor. İşçinin diliyle, işçiden işçiye, işçi sınıfının basını...
Kardeşler, bizler Ankara’da sınıf mücadelesi yürüten UİD-DER’li işçiler olarak bültenimizi işçi dostlarımıza buluşturmaya devam ediyoruz. Elimizden geldiğince basınımızı bulunduğumuz bölgelerdeki sınıf kardeşlerimize ulaştırıyoruz.
Ekim sayısını Ankara Sarayköy’de bulunan Kam Beton çalışanlarına ulaştırdık. Üç vardiya şeklinde çalışan fabrikanın servis kapısında sınıf kardeşlerimizi bültenimizle karşıladıktan sonra sohbetlerde bulunup çalışma koşulları hakkında bilgiler aldık. Dostlarımızın bültene olan ilgisi ve merakları anlamlıydı. Karşılıklı sohbetler edildikçe sorunlar üzerinde yoğunlaşıldı. Kam Beton işçileri bayramda çalıştırılacaklarını, koşullarının ağır olduğunu, vardiya sisteminin kendilerini yıprattığını anlattılar. Kısa süre içerisinde ellimizdeki bültenlerin hızla tükendiğine tanık olduk. Bu durum, kapitalist düzenin bizlere empoze ettiği kirli basının dışında, tertemiz, duru bir işçi basınının kendilerine ulaşması halinde işçilerin nefes almaya başladıklarının en güzel örneğidir. Bunların küçük fakat çok anlamlı yansımalar olduğunu düşünüyoruz.
İşçiyi iliklerine dek sömüren Kam Beton patronu, bugün karşısında örgütlü bir sınıf olmadığından dolayıdır ki misyon ve vizyondan söz edebilmektedir. Kendilerini; “İleri teknoloji ve üstün kalite anlayışı ile prefabrik beton eleman üretimi yapan bir kurum, kendini yenileyen yapısı ile, kalite ve müşteri memnuniyeti ilkelerinden ödün vermeden sektörde ilerleyişini sürdüren kurum” olarak tanıtıyorlar. Kam Beton, Ankara Sarayköy’deki ve Başkent OSB’deki iki fabrikada üretim gerçekleştirmekte. Peki her geçen gün büyüdüğünü ve kalite standartlarını yakaladıklarını açıklayan belgeler yayınlarken bir kez olsun dile getirirler mi bunu kimin sayesinde başardıklarını, işçinin ne koşullarda çalıştığını?
Patronlar rekabet yüzünden birbirinin ayağını kaydırmaya çalışırlarken söz konusu işçiler olduğunda domuz topu gibi bir araya gelip örgütlü davranıyorlar. Madem patronlar bunu yapabiliyorlar, bizler de aynısını yapabiliriz! ÖRGÜTLÜ olabiliriz.
Kardeşler, patronlar meydanın boşluğundan faydalanarak her geçen gün sermayelerini büyütürken, biz işçiler örgütsüzlüğümüzün kurbanı olmaya devam ediyoruz. Payımıza düşen ölümlere, sakat kalmalara, meslek hastalıklarına kader deyip siniyoruz köşelerimize. Birileri biz olmasak da yapar diyoruz, birileri gelir düzeltir diyoruz, hiç tanık olduk mu böyle bir duruma? Koşullarımız örgütsüzlüğümüzden dolayı daha da ağır bir duruma gelmedi mi? Bu durum Kam Beton’da aynı, deride, tekstilde, ölüm cehennemi maden ocaklarında ve tersanelerde de aynı...
Bu yüzden işçi dostlarımıza İşçi Dayanışması bültenimizi ulaştırmaya devam edeceğiz.
İşçi Dayanışması Bültenini OKU, OKUT!
Yaşasın UİD-DER, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Artık Füze Kalkanımız da Olacak!
Hacettepe’nin “Oturmuş Düzeni”
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...