Buradasınız
Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
TES-İş üyesi işçilerden ek zam eylemi
Eskişehir’de Devlet Su İşleri’nde (DSİ) çalışan TES-İş üyesi kamu işçileri, 24 Ocakta mesai bitiminde ek protokol talebiyle bir eylem gerçekleştirdi. Hamamyolu Caddesindeki Yediler Parkında yapılan eylemde sık sık “Şartel İnecek, Reklam Bitecek!”, “Direne Direne Kazanacağız!”, “DSİ Her Yerde Zam Nerede?”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!” sloganları atıldı.
Eylemde işçiler adına bir konuşma gerçekleştiren TES-İş Eskişehir Şube Başkanı Haluk Doğan, vergi adaletsizliğine ve yüksek enflasyona dikkat çekerek şunlara değindi: “Gerçek enflasyona göre işçi alacaklıdır. Vergideki adaletsizlik ise işçinin belini iyiden iyiye bükmektedir. Türkiye’nin vergi rekortmeni işçi olmuştur. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu işyerlerinde ücret dengesizliğinin önüne geçilmesi ve kamu işçisine nefes aldıracak ücret adaletinin sağlanması için dile getirdiğimiz taleplerimiz ise son derece yerinde ve haklı taleplerdir.”
“Sendikamızın bağlı olduğu işkolu ağır ve tehlikeli işler kolunda bulunmaktadır” diyen Doğan, hükümetin kamu işçilerinin taleplerini karşılayacak adımları en kısa sürede atmasını talep ettiklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.
Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emekçileri: “Güvenli İşyeri İstiyoruz!”
Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, müdürlük binası işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine uygun olmamasına rağmen hiçbir önlem alınmamasına tepki göstererek 24 Ocakta iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Bina önünde yapılan ortak eyleme bina çalışanlarının yanı sıra Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Koop-İş sendikalarının yöneticileri katıldı. Eylem boyunca “Deprem Öldürmez İhmal Öldürür!”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız!” ve “Güvenli İşyeri İstiyoruz!” sloganları atıldı.
Eylemde sendikalar adına ortak açıklamayı Eğitim-Bir-Sen Çankaya Şube Başkanı Osman Selçuk yaptı. Selçuk, binanın taşınma sürecine ve çalışanların yaşadığı sorunlara ilişkin şunları aktardı: “2021 Aralık ayında Saraçoğlu Mahallesi’nde bulunan Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası, TÜİK tarafından depreme dayanaksız ve temelinde kayma olduğu gerekçesiyle boşaltılan şu andaki mevcut binaya taşınmıştır. Âtıl olarak yıllarca boş bırakılan bu bina, merkeze uzak, mahalle arasında bir apartmandan ibarettir. Daha önce misafirhane olarak kullanıldığından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün fiziki anlamda ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Yangın merdiven girişleri oda haline getirilmiştir. Elektrik ve su tesisatları eski olduğundan sürekli arıza vermektedir. Tuvaletler kullanıma uygun değildir. Asansör olmadığından engelli çalışanlar ve hizmet alan engelli vatandaşlar zorluk yaşamaktadır. Engelli çalışan ve vatandaşların kullanımına uygun tuvaletler yoktur. Bina hijyen koşullarına uygun değildir. Bina 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) mevzuatına uygun değildir. Temmuz ayında elektrik hattında yaşanan aksama ve kısa devre nedeniyle çalışmalara bir gün ara verilmiştir. Geçtiğimiz Mart ayında ilçe milli eğitim müdürlüğünün bulunduğu ikinci katı su başmış, 2022 Aralık ayında ise en üst katta bulunan inceleme soruşturma bölümünde kanalizasyonda tıkanma yaşanmıştır. Çalışanların odaları ve koridorları kanalizasyon suyu ile dolmuş, çalışanların sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkilemiştir. Havalandırmanın yetersiz olması ve dip dibe çalışma koşulları salgın hastalıkların yayıldığı bir mesai ortamı oluşturmaktadır.”
Depreme dayanıksız binada çalışanların ve vatandaşların güvende olmadığına dikkat çeken Selçuk, 6 Şubat depremlerini de hatırlatarak devletin sorumlu olduğunu ve bir an önce adım atılması gerektiğini belirtti. Daha önce İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından gerekli yazışmalar yapılmasına ve Kızılay bölgesinde birçok kamu binasının boş durmasına rağmen taleplerinin dikkate alınmadığını aktaran Selçuk, şunları söyledi: “Beş sendika ile aldığımız ortak karar gereği; yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanabilecek bu ihmalin kamuoyunda bilinmesi, tüm yetkililerin bir an önce çözüm bulması için bugün iş bıraktık. İnsanca çalışma koşullarına uygun, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yakışır bir bina sağlanana kadar da tüm çalışanlar olarak mücadelemizin devam edeceğini ilan ediyoruz. Söz konusu olan çalışanların can güvenliği iken adım atmayanlar, yasal olarak suç işlemektedir.”
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...