Navigation

Buradasınız

Kod 29 ve Ücretsiz İzin Saldırılarına Karşı İşçiler Mücadele Ediyor

Hükümetin yönlendirmeleri ve sağladığı kolaylıklar sayesinde patronlar, pandemiyi fırsata çevirdiler. Haksızlık karşısında susup boyun eğmeyen ve sendikalaşan işçiler, Kod 29 bildirimiyle, yani ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandıkları iftirasıyla tazminatsız işten atılıyor. Veya zorunlu ücretsiz izne çıkarılarak asgari ücretin yarısına mahkûm ediliyorlar. Ancak bir yerde haksızlık varsa, orada haksızlığa boyun eğmeyenler de vardır. Nitekim Türkiye’nin dört bir yanında işçiler, zulme boyun eğmiyor, mücadele ediyorlar.

Hükümetin yönlendirmeleri ve sağladığı kolaylıklar sayesinde patronlar, pandemiyi fırsata çevirdiler. Haksızlık karşısında susup boyun eğmeyen ve sendikalaşan işçiler, Kod 29 bildirimiyle, yani ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandıkları iftirasıyla tazminatsız işten atılıyor. Veya zorunlu ücretsiz izne çıkarılarak asgari ücretin yarısına mahkûm ediliyorlar. Ancak bir yerde haksızlık varsa, orada haksızlığa boyun eğmeyenler de vardır. Nitekim Türkiye’nin dört bir yanında işçiler, zulme boyun eğmiyor, mücadele ediyorlar.

Çorum’daki Ekmekçioğulları Metal işçileri… Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için Kod 29 bildirimiyle tazminatsız işten atılan onlarca işçi, 8 Aralıktan bu yana mücadelelerini sürdürüyorlar. Geçtiğimiz günlerde işçiler Çorum ve İstanbul’da eşzamanlı eylemler gerçekleştirdiler. Patronun saldırılarının yanı sıra, yoğun kar yağışı ve soğuk havanın da yılgınlığa sürükleyemediği işçiler, “Gittiler sanmayın, biz hep buradayız!” diyorlar. 

Oradan ülkenin en önemli işçi havzalarından birine, Kocaeli’ye uzandığımızda iki hak mücadelesi daha, Baldur Süspansiyon grevi ve Systemair HSK direnişi karşılıyor bizi… Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu her iki fabrikanın işçileri de yaşadıkları haksızlıklar karşısında sendikalaşmış, benzer şekilde de Kod 29 ve zorunlu ücretsiz izin saldırılarıyla karşılaşmışlardı. Çayırova’da bulunan İspanya sermayeli Baldur’daki mücadele ikinci ayına ulaşırken, Dilovası’nda bulunan Systemair’deki direniş dördüncü ayını aştı. Metal işçileri, ücretsiz izin ve Kod 29 dayatmalarına geçit vermemekte kararlı olduklarını söylüyorlar.

Kocaeli’ndeki bir başka işçi direnişi ise Çayırova’daki Migros Depo önünde gerçekleşiyor. DGD-Sen’de örgütlenen işçiler, onlarca yeni işçi alan şirketin kendilerini zorunlu ücretsiz izne çıkarmasına karşı tepkililer. Ücretsiz izin saldırısına ve sendikal baskılara son verilmesini, ağır çalışma koşullarının düzeltilmesini talep eden işçiler, haklı mücadelelerini duyurmak için Migros mağazalarında da çeşitli eylemler gerçekleştiriyorlar.

Türkiye’de sanayinin yoğunlaştığı, ancak sendikal örgütlülüğün çok zayıf olduğu havzalardan birisi Konya/Karaman… Karaman’da meyve suyu konsantresi üreten Alman sermayeli Döhler Gıda fabrikasının patronu, işçilerin birliğine tahammül edemeyip Kod 29 silahına başvurmuştu. Yargının işçi lehine verdiği kararları tanımayan patron, işyerindeki yetkili Tekgıda-İş sendikasına üye 12 işçiyi tazminatsız olarak işten çıkarttı. Bir ayı aşkın süredir fabrika önünde direnen işçiler; “Nereye kadar mı? Başarana kadar!” diyorlar.

Bir başka sanayi havzası ise Gaziantep… 4. OSB’de bulunan Yasin Kaplan Halı fabrikasında DİSK Tekstil Sendikası üyesi 16 işçi, Kod 29 ile işten atıldı. Kod 29 bildirimiyle atıldıkları için kıdem ve ihbar tazminatları, işsizlik ödeneği gibi hakları gasp edilen işçiler, fabrika önünde direniyorlar. İşçiler soruyorlar; “sendika üyesi olduğumuz için biz mi, yoksa bizi kötü niyetle işten atan patron mu ahlaksız?”

İstanbul’da ise aynı taleplerle postacılar, yani PTT işçileri direniyor! Kod 29 bildirimiyle işten atılan PTT-Sen üye ve yöneticilerinin İstanbul Sirkeci PTT Başmüdürlüğü önünde gerçekleştirdikleri direniş, ikinci ayını aştı. “Bak Postacı Direniyor!” şiarıyla haklı taleplerini yükselten işçiler kararlılar: “Zafer patronların zulmüne, kara, kışa, soğuğa karşı direnen emekçinin olacak!”

İzmir Büyükşehir Belediyesinde Kod29’la işten atılan 16 işçi, 9 gündür direnişte. İşçiler tazminat ve çalışma haklarının gasp edilmesine karşı direnişlerine devam ediyorlar. İZENERJİ A.Ş. ve İZELMAN A.Ş.’de çalışan 16 işçinin iş akitleri, İzmir Valiliği’nin haklarında başlattığı güvenlik soruşturması sonucunda 20 Ekim 2020’de Kod29 gerekçe gösterilerek feshedilmişti.

Antep’te bulunan Güven Boya, Uşak’taki Kaynak İplik, İstanbul’da bulunan Bimeks, Atlas Jet, Kayı İnşaat, KT Deri, Sinbo ve SML Etiket, Bursa Şişecam ve duyulan, duyulmayan nicesi… Pandemi döneminde sözde işten çıkarmalar yasak! Peki, bu tablo ne? İsimler, sektörler, şehirler değişiyor ancak haksızlığın ortak adı; “Kod 29” ve “ücretsiz izin”. Sorunların giderek artması işçileri birlik olmaya yönlendirirken, birleşen ve sendikalaşan işçiler de pandemi bahanesiyle çeşitli biçimlerde engellenmeye, baskılanmaya çalışılıyor. Sendikalar başta olmak üzere tüm işçi örgütleri ve her sektörden işçiler birleşmek ve dayanışma ağlarını büyütmek zorundalar. Sermaye sınıfı karşısında başka bir seçeneğimiz bulunmuyor!

25 Şubat 2021

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Çiftçiler Ayakkabı fabrikasında çalışan işçiler patronun keyfi uygulamalarına, yaptığı haksızlıklara karşı defalarca seslerini duyurmaya çalışmış, ancak yönetim duymazlıkdan gelmişti. Bu yaşananlar karşısında işçiler Deriteks sendikasında örgütlenme...
 • 2022 yılında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası için uluslararası müsabakalar yakın zamanda başladı. Müsabakalar sırasında ve sonrasında Almanya, Norveç, Hollanda ve İrlanda başta olmak üzere bazı ulusal ekiplerin gündeminde turnuvanın oynanacağı...
 • Nisan ayı başında çeşitli sektörlerden işçiler olarak buluştuk. Covid-19 pandemisi bahane edilerek patronların haklarımızı nasıl da fütursuzca gasp ettiğini konuştuk. Aynı zamanda yine bu süreçte mücadele ederek haklarını koruyabilen işçilerin...
 • ABD’nin Alabama eyaletinde Warrior Met şirketinin kömür madenlerinde çalışan 1100 maden işçisi greve çıktı. Amerika Birleşik Maden İşçileri Sendikası’na (UMWA) üye işçiler, talep ettikleri ücretin kabul edilmemesi karşısında 1 Nisanda iş bıraktı.
 • Gece-gündüz, salgın-hastalık demeden marketten evlere, restoranlardan işyerlerine her türlü ihtiyacı taşıyan kuryeler, motorlarını ve bisikletlerini bu kez adil bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları için sürdü. Özellikle salgın sürecinde payına...
 • Üzgünüm çocuğum, üzgünüm./ Alamadığım oyuncaklara,/ Yaşayamadığın çocukluğa,/ Alışamadığın açlığa!/
 • Pandemiyi işçilerin haklarını gasp etmenin fırsatına çeviren patronların elindeki en kullanışlı silahın Kod 29 olduğunu sürecin başından beri vurguluyoruz. Zaman içinde emekçilerin gözünde teşhir olan Kod 29’a yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal...
 • Pandemi süreci başladığından beri Kod 29 ile işten çıkarılan işçilerin sayısı 200 bini buldu. İşçi sınıfına karşı genel bir saldırıya dönüşen Kod 29’a karşı mücadele sürüyor. İstanbul’da PTT, Sinbo, Tur Assist ve Bayrampaşa Belediye işçileri,...
 • İnsan, toplumsal iletişim aracı olarak dil ve yazının yanı sıra sembollere de başvurur. Semboller duygu, düşünce ve hayalleri etkili şekilde anlatabilmenin, toplumsal aidiyet duygusunu güçlendirmenin aracıdır. Döneme, coğrafyaya, kültüre göre...
 • AKP’li belediye yönetimi tarafından işten atılan İstanbul Bayrampaşa Belediye işçileri hakları için mücadele ediyor. Aralarında işyeri temsilcilerinin de bulunduğu pek çok işçi, 30 aydır gasp edilen toplu iş sözleşmesinden doğan haklarını talep...
 • Geçtiğimiz ay genç Sarah Everard isimli genç bir kadının bir polis tarafından kaçırılıp öldürülmesinden bu yana İngiltere’de polise, sağcı hükümete ve sisteme olan öfke giderek büyüyor. Haftalardır İngiltere’nin çeşitli kentlerinde eylemler ve...
 • Sendikalı oldukları için Kod 29 bildirimiyle tazminatsız işten atılan, aralarında PTT-Sen yöneticilerinin de olduğu işçiler, haklarını almak mücadelelerini sürdürüyor.
 • Emekçi kadınların ekmek ve gül mücadelesinin sembolü olan 8 Mart’ı geride bıraktık. “Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü” yayın akışımızın gösterdiği gibi; işçi sınıfı ve onun bir parçası olan emekçi kadınlar dirençleriyle, mücadeleleriyle...

UİD-DER Aylık Bülteni