Buradasınız
Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Motokurye olarak çalışan Balıkesir Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Ata Emre Akman, 11 Mayısta sipariş bırakmaya gittiği adresten ayrılırken defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Ata Emre’nin ölümünden sonra ülkenin pek çok kentinde protesto eylemleri gerçekleştirildi. Arkadaşları Balıkesir Üniversitesinde anma ve protesto yürüyüşü yaptılar. Balıkesir, İzmir, Aydın Bursa, Diyarbakır, İstanbul ve daha pek çok kentte kuryeler “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz! Ata Emre Akman İçin Adalet İstiyoruz” çağrısıyla motorlarına siyah kurdele taktılar, Ata Emre’nin fotoğraflarını astılar, toplu “adalet sürüşü” ve basın açıklamaları yaptılar.
17 Mayıs Cuma günü ise Motorlu Kurye İşçileri Derneklerinin çağrısıyla Türkiye genelinde “Sesimizi Yükseltelim” eylemleri yapıldı. İstanbul, Adana, Kırklareli, Isparta, Edirne, Ankara ve pek çok kentte motokuryeler kontak kapattılar. “Adalet Sürüşü” eylemleri, kent meydanlarında basın açıklamaları yaptılar. Basın açıklamalarında kuryelerin sürekli kaza riskiyle çalıştıkları, paket götürdükleri yerlerde can güvenliklerinin olmadığı vurgulandı. İlgili tüm kurumlardan mesleklerinin güvenli hale getirilmesi ve Ata Emre Akman cinayeti için adalet talep edildi.
Bağcılar Meydanında bir araya gelen Motokuryeler yaptıkları basın açıklamasıyla Ata Emre için adalet istediler, çalışırken ölmek istemediklerini söylediler. Motorlu Kurye İşçileri Derneği Başkanı Yasin Kölge burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz 2022 yılında 58, 2023 yılında 68 meslektaşımızı kaybettik. Ve bizim çalışmış olduğumuz iş dalı hâlâ yüksek tehlikeli işler statüsüne alınmış değil. Biz çalışırken hayatımızı kaybediyoruz. Ata Emre Akman ne ilkti ne de son olacak. Ama bu cinayetlerin bir an önce bitmesini istiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sesleniyoruz; bize ses verin, bize kulak verin.”
Ata Emre 20, onu öldüren kişi ise 17 yaşındaydı. 17 yaşında bir gencin böyle bir cinayet işlemesi toplumun içine itildiği karanlığın yansımasıdır. Çıkışsızlık içinde debelenen kapitalizm altında toplum daha koyu bir karanlığa mahkûm edilmektedir. İşçi sınıfının haklarının gasp edilmesi, çalışma koşullarının ağırlaşması, iş güvenliğinin ihmal edilmesi, yaşam hakkının hiçe sayılması, suçlular cezasız bırakılırken demokratik hak ve özgürlüklerden yana olanların hapislerde tutulması, baskı ve otoriterleşmenin derinleşmesi böylesi sonuçlar yaratmaktadır. Yalnızca motokuryeler olarak değil işçiler, emekçiler, ezilenler olarak yaşamak için, nefes almak için örgütlenmekten ve mücadele etmekten başka seçeneğimiz yoktur.
Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...