Buradasınız
Amylum Nişasta Grevinin 20. Günü
Adana’dan UİD-DER’li bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba işçi kardeşlerim. Bildiğiniz gibi Adana Organize Sanayide üretim yapan Amylum Nişasta fabrikasındaki işçi kardeşlerimiz grevdeler. Bu grevi yirmi gündür sürdürüyorlar. Bu Cumartesi akşamı işten çıktığımda UİD-DER’li bir işçi olarak grevci sınıf kardeşlerimin yanına gittim. Daha önce toplu olarak gittiğimiz grev ziyaretine bu sefer arkadaşlarımızın hazırladığı çay, şeker, çay kaşıkları ve en önemlisi de İşçi Dayanışması bültenimizle gittim. Amacım bültenimizin yeni sayısını onlara ulaştırmaktı. Bir başka işçi servisine binerek şehirden epey uzakta bulunan fabrikaya ulaştığımda, daha önceki ziyaretlerimizdeki işçi arkadaşlarımız hemen tanıdılar beni. Çay, şeker ve kaşıkları görünce duygulandılar. Koca koca partiler milletvekilleri ile buraya ellerini kollarını salalaya sallaya gelip nutuk atıp gidiyorlar diye dert yandılar. Ben de işçinin işçiden başka dostu yok dostlar dedim ve sohbete koyulduk.
Fabrikaya 15 yıllık emek veren bir işçi Nisan ayının kendileri açısından önemli olduğunu belirtti. Fabrikanın mali yılbaşıymış. İçerdeki stokları bitecekmiş. Birlik içinde bu greve devam edeceklerini, gerekirse yıllarca alınterleri ile parça parça biriktirip satın aldıkları arabalarını satıp, varlarını yoklarını bu grevin sürdürülmesinde harcayacaklarını belirti. Sohbetlerimiz çayların içilmesiyle sürdü. Öğleden sonra grev ziyaretine TÜMTİS, Tez-Koop-İş, SES, Eğitim-Sen ve Genel-İş sendikasından sınıf kardeşlerimiz de geldi. Sendika başkanları işçilere birer konuşma yaptılar. İşçileri dinleyip dayanışma dileklerini belirttiler. Ama bence en anlamlı dayanışma Tez-Koop-İş’ten geldi. Tez-Koop-İş yöneticileri bir gün kendi üyelerini topluca grev yerine getireceklerini belirttiler. Bu açıklama yıllarını Amylum Nişasta’ya vermiş işçi arkadaşımı çok sevindirdi. Ama bir de ricaları oldu Tez-Koop-İş yöneticilerinden, “hafta sonu olmasın bu dayanışma, getireceginiz işçi arkadaşları hafta içi getirebilirseniz iyi olur” dediler. Sendikadan arkadaşlar da bunu memnunlukla kabul ettiler. Tez-Koop-İş sendikasına üye işçi arkadaşlarla biz UİD-DER’li işçi arkadaşlar birlikte grev yerine gideceğiz. Yanımızda gitarımız da olacak. UİD-DER korosunun seslendirdiği işçi türkülerimizi tüm işçi dostlarımızla paylaşacağız.
Amylum İşçisi Yalnız Değildir!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
UİD-DER’den Öğreniyoruz, Yürüyoruz, Değişiyoruz, Değiştiriyoruz!
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...