Buradasınız
1917 Ekim Devrimi
Bostancı’dan bir işçi
Bu Pazar UİD-DER Bostancı temsilciliğinde 1917 Ekim Devrimini kutlamak amacıyla düzenlenen şenliğe katıldım. Şenlik iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde UİD-DER sofrasında hazırlanan yemeklerimiz, ikinci bölümde ise 1917 Ekim devrimini anlatan sunum, marşlar ve şiirler vardı.
Bir işçi olarak kendi devrimimizin 91. yılını anlatan bu şenliği çok anlamlı bulmuştum. Patronlar, içinde bulunduğumuz dönemde kriz bahanesiyle biz işçilere yaptıkları saldırıları ve sömürüyü gittikçe arttırıyorlar. Sömürünün, baskının, saldırıların, işsizliğin, savaşların, açlığın bu denli arttığı bir dönemde biz işçilerin ne yapması gerekiyor? Bu sorunun cevabı 1917 yılında yapılan Ekim Devrimiydi.
Patronlar bizleri, birinci dünya savaşı öncesinde de kendi krizinden kurtulmak için açlığa, sefalete, yoksulluğa, savaşa itmişti. Ama Rusya işçi sınıfı, Lenin öndeliğindeki Bolşevik Parti ile mücadeleye atılarak, Çarlığı yıkıp kendi iktidarlarını kurmuştu. Rusya işçi sınıfının kurduğu iktidar ve onu kurmak için verdiği mücadele, bugün de biz işçilerin sahiplenmesi gereken bir mücadeleydi. Ekim Devrimi 1917 yılında olduğu gibi bugün de tüm parlaklığıyla bize yol gösteren bir ışık olmayı sürdürüyor.
Şenliği hep birlikte coşkuyla söylediğimiz Enternasyonal marşıyla bitirdik.
Yaşasın Ekim Devrimi!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...