Buradasınız
UİD-DER İle Alandaydık!
Gebze’den bir grup işçi
Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz derinleşiyor ve etkilerini her geçen gün daha da fazla hissettiriyor. Sadece Türkiye’de bile son dört ayda 1 milyonun üzerinde işçi işten atılarak açlığa mahkûm edilmiştir. Ancak patronlar sınıfı ve onların temsilcileri, krizin psikolojik olduğunu ve abartıldığını söyleyecek kadar pervasızlaştılar. Buna en güzel cevabı ise 15 Şubatta Kadıköy’deki mitingde alanları dolduran on binlerce işçi kardeşimiz verdi. Krize, işten atılmalara ve pahalılığa karşı düzenlenen mitinge, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve birçok işçi kardeşimiz katılarak taleplerini haykırdı.
Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak sınıf kardeşlerimizle ortak sorunlarımız için alandaydık. 15 Şubat sabahı birçok fabrikadan ve çeşitli sektörlerden işçi arkadaşlarla UİD-DER temsilciliklerinde toplandık. Marşlar, türküler ve sloganlar eşliğinde, coşkulu bir biçimde geçen yolculuğumuzun ardından Kadıköy’e ulaştık ve kortejimizi oluşturduk. İşçi sınıfının disiplinine ve coşkusuna yakışır bir şekilde, sloganlar eşliğinde miting alanına doğru yürümeye başladık. Ayrıca işçilerin ortak sorunlarını ve nasıl mücadele edilmesi gerektiğini anlatan İŞÇİ DAYANIŞMASI bültenini, alanlara sığmayan işçi arkadaşlarımıza ulaştırmaya çalıştık. Bültenimizi tanıtırken aynı zamanda derneğimizin etkinliklerini ve faaliyetlerini anlatmaya çalıştık. Miting alanına girdiğimizde coşkumuzu ve sloganlarımızı havanın soğuk olmasına rağmen devam ettirdik. “Ulusalcı Değil Enternasyonalistiz” ve “Kahrolsun Gangster Sendikacılar” sloganlarımızı atarken çevredeki işçi kortejleri de dikkatli gözlerle bizleri seyrediyorlardı. Mitingin sona ermesinden sonra kortejimizi bozmadan sloganlar eşliğinde alandan ayrılarak araçlarımıza bindik.
Bugün milyonlarca emekçinin ortak sorunları için ortak bir şekilde mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü sıkıntılarımız sadece yaşadığımız bölgelerde değil, dünyanın her bir köşesinde yaşanmaktadır. Bunun için örgütlenmekten ve mücadele etmekten başka bir yol yok biz işçiler için.
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...