Buradasınız
Sinter ve Gürsaş Direnişçileriyle 100. Gün Dayanışması!
Kışın karı, soğuğu ve yağmuruna rağmen sendikalaşan ve direnişlerini sürdüren Sinter Metal ve Gürsaş işçilerini, mücadelelerinin 100. gününde, Birleşik Metal-İş sendikasıyla birlikte düzenlediğimiz dayanışma etkinliği ile selamladık. Direniş yerinde düzenlediğimiz etkinliğe direnişçi işçilerin yanı sıra, ATV-Sabah grevcileri, Meha Tekstil işçileri, Birleşik Metal-İş yöneticileri ve UİD-DER’li işçiler de katıldılar.
Etkinlik öncesinde söz alan grevdeki ATV-Sabah işçisi, Sinter ve Gürsaş direnişçi işçilerini selamlayarak, “hakkımızı aradık ve işten atıldık, sorunlarımız aynı, biz haklıyız ve örgütlenmeliyiz, birlikte hareket edersek kazanacağız” dedi. Meha Tekstil işçisi de yaptığı konuşmada “çadırda sürdürdüğümüz direnişten geldik, bizler de sizler gibi aynı durumdayız, işten atılan işçiler birlik olmalı” diyerek birlikte mücadelenin önemini vurguladı.
Türkiye İşçi Sınıfına Selam şiirinin dizeleriyle başlayan dayanışma etkinliğimizde ilk olarak BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı: “İnatla ve inançla sürdürdüğümüz direnişte karı kışı geri bıraktık. Önümüz bahar, demek ki bundan sonra gelecek 100 gün kolay geçecek.” Sinter patronunu uyaran Serdaroğlu “zannetmesin ki yaptığı işlerden haberdar değiliz, rüyasında dahi onu takip ediyoruz, işvereni uyarıyoruz, sendikayı fabrikaya bir an önce davet etsin, aksi takdirde hukuksal olarak büyük darbe yiyecektir” dedi. Serdaroğlu son olarak 100. günü işverenin “kutlamadan ziyade bir mesaj” olarak algılaması gerektiğini söyledi.
Sendika başkanının ardından etkinliği düzenleyen derneğimiz adına konuşan temsilcimiz, “UİD-DER grev ve direnişlerden mayalandı. Sendikalarda, grev ve direnişlerde yaptığımız çalışmalarla gücümüzü büyüttük” dedi. Grev ve direnişlerin “sınıf mücadelesinin geneline yayılması” gerektiğini vurgulayan temsilcimiz, dünyanın çeşitli ülkelerinde süren grev ve direnişlerin önemine değindi. Sadece Sinter ve Gürsaş işçilerinden değil Fransa’daki, Mısır’daki, İtalya’daki, Yunanistan’daki, İran’daki mücadelelerden de öğrendiğimize işaret ederek, tüm işçileri UİD-DER’in sürdürdüğü çalışmalara davet etmekten “onur duyduğumuzu” söyleyerek konuşmasına son verdi.
Sinter ve Gürsaş işçileriyle dayanışma etkinliğimiz UİD-DER Tiyatro Kulübünce hazırlanan “Hamdolsun Örgütlüyüz” adlı tiyatro oyunu ile devam etti. Bir işçi ailesinin gözünden krizi ve mücadeleyi anlatan oyun, işçilerin kahkahaları ve “İşçiyiz Haklıyız, Hamdolsun Örgütlüyüz” sloganları ile son buldu.
Kapitalist sömürünün ve emperyalist savaşların teşhir edildiği dayanışma etkinliğimiz, UİD-DER işçi korosunun ve şiir topluluğunun hazırladığı, işçi mücadelelerinden doğup bugüne ulaşan marşlarımız, türkülerimiz ve şiirlerimizle devam etti. Direnmenin, mücadele etmenin ve kazanmanın onurlu mücadelesini anlatan marşlar, türküler, şiirler hep beraber okundu ve coşkuyla dinlendi. Halayların çekildiği sırada coşku daha da arttı.
Katılan ve emeği geçen tüm işçilere ve Birleşik Metal-İş sendikasına teşekkürün ardından tüm işçilerin 19 Nisan’da düzenleyeceğimiz 1 Mayıs Şenliğine davet edilmesiyle sonlanan 100. gün dayanışma etkinliğimiz hep beraber haykırdığımız sloganlarımızla noktalandı. Direniş boyunca her günün sonunda yaptıkları gibi o gün de işçiler, fabrikanın kapısında patrona, “Direne Direne Kazanacağız!”, “Sinter İşçisi Yalnız Değildir!”, “İşgal, Grev, Direniş!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarıyla, yılmayacaklarını, kazanana kadar mücadeleye devam edeceklerini haykırdılar. Gerek etkinliği düzenleyen gerekse de destek amacıyla orada bulunan biz UİD-DER’li işçiler de, akşama kadar direniş alanında kalarak Sinter işçilerinin sesine ses kattık ve fabrikanın kapısında, patrona karşı direniş sloganlarını hep birlikte haykırdık.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Sinter ve Gürsaş işçileriyle 100.gününde dayanışma etkinliğinden kareler...
Sinter İşçilerinden Mektup
İşçi Dostlarımızla Çark Filmini İzledik
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...