Buradasınız
Safımızı Bilelim, Mücadeleye Katılalım!
İkitelli’den bir tekstil işçisi
2009 1 Mayısını emperyalist savaşlar ve ekonomik kriz ortamında karşıladık. Savaşların sürdüğü, patronlar sınıfının yarattıkları ekonomik krizin can yaktığı, işsizliğin milyonlara ulaştığı, yoksulluğun arttığı bir dönemde işçilerin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta alanlardaydık. Biz UİD-DER’li işçiler olarak pankartımızla, flamalarımızla, dövizlerimizle alana girmek için temsilciliklerdeki arkadaşlarımızla buluşup coşkumuza coşku katıp alana doğru yürümeye başladık. Kortejimiz yine disiplinli ve coşkuluydu. Gelincik tarlasına benziyordu; kırmızı flamalarımız havalarda dalgalanıyordu. Sloganlarımızı gür bir sesle haykırdık. Çevremizdeki insanlar bizi alkışlıyorlar ve disiplinli kortejimize hayranlıkla bakıyorlardı.
1 Mayıs’ın tüm dünya işçi sınıfı için anlamı ve önemi çok büyüktür. Her sene 1 Mayıs’ta işçi sınıfı en yakıcı taleplerini ve en önemlisi örgütlü gücünü burjuvaziye gösterir. Yaşadığımız topraklarda 1 Mayıslar dağınık kutlandı, dağınık olduğumuz için de burjuvazi işçi sınıfını cılız görüyor. Cılızız, çünkü örgütlü değiliz. Eğer örgütlü olsak istediğimiz yeri de alırız istediğimiz yerde de kutlarız. Bu tarihe kadar işçi sınıfı pek çok kez mücadele uğrunda bedeller ödedi, kanı döküldü. Ama hiçbir katliamın hesabını soramıyoruz örgütlü bir işçi sınıfı olmadığımız için.
Peki, nereye kadar böyle dağınık işçiler olacağız? Ne zaman bir araya gelip kaybettiğimiz haklarımızı yeniden geri alacağız burjuvaziden? Daha neyi bekliyoruz? Zaten ekonomik kriz her gün biraz daha girerken cebimize biz işçiler çekmiyor muyuz bütün çileyi? Bize çile çektiren patronlar sürüyor dünyanın sefasını. Uyanma vakti geldi de geçiyor. Biz işçiler 1 Mayıs gibi anlamlı ve önemli günlerimizde taleplerimizle, hep birlikte, çoluklu çocuklu, alanlarda olmalıyız. Biz UİD-DER’li işçiler her sene bunu yapıyoruz. Geçen sene 1 Mayıs öncesinden aylarca yoğun emek verdiğimiz “1 Mayıs Karanfilleri” adlı bir oyun koyduk sahneye. İnsanlar öncesinden 1 Mayıs’ın nasıl ortaya çıktığını ve işçiler için öneminin ne kadar büyük olduğunu gördü. Ve UİD-DER’le alana çıktık hep beraber. Bu sene yine 1 Mayıs’ın önemini anlatan bir şenlik düzenledik ve 1 Mayıs günü de UİD-DER pankartı altında haykırdık taleplerimizi. İşçi emekçi kardeşlerim, artık safımızı bilelim, yerlerimizi alalım, mücadeleye katılalım!
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
1 Mayıs Çalışmaları
UİD-DER Olmasaydı
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...