Buradasınız
Kadıköy Belediyesi İşçileri Hakları İçin Yürüdü!
Kadıköy Belediyesi işçileri aylardır ödenmeyen alacaklarının derhal ödenmesi için çıplak yürüyüş düzenleyerek bir basın açıklaması yaptılar. Genel-İş sendikasına üye belediye işçileri yürüyüş boyunca attıkları sloganlarla ve yaptıkları basın açıklaması ile CHP’li belediye başkanı Selami Öztürk’e tepkilerini haykırdılar. İşçiler sorunları çözülünceye kadar eylem ve mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler.
29 Mayıs Cuma günü, 500 kadar belediye işçisi, saat 12’de Kadıköy Meydanında toplandı. Erkek işçiler gömlek ve tişörtlerini, kadın işçiler ise ayakkabılarını çıkartarak kortejlerini oluşturup yürüdüler. Yürüyüş boyunca “Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz!”, “Başkan Şaşırma Sabrımızı Taşırma!”, “Kadıköy’ün Başkanı İşçilerin Düşmanı!”, “Sosyal Haklar Hakkımız, Eylemler Silahımız!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “KESK’e Uzanan Eller Kırılsın!” sloganlarını haykırarak Altıyol’dan Belediye önüne geldiler.
Kadıköy Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasını Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Şahan İlseven okudu. İlseven sözlerine KESK’e yapılan saldırıyı kınayarak başladı. Kadıköy halkına seslenen İlseven, Kadıköy’e hizmet veren işçilerin hizmetlerinde bugün olduğu gibi zaman zaman duraklamalar olduğunu, fakat bu durumun tek sorumlusunun haklarını ödemeyen belediye yönetimi olduğunu dile getirdi. İlseven, belediye yönetiminin 1994 yılından bu yana işçilerin maaşları dışında hiçbir alacaklarını gününde ve tam olarak ödemediğini hatırlattı. 2008-2010 toplu sözleşmelerinden doğan ücret farklarının, kışlık elbise hakkı, öğrenim yardımı, ikramiye gibi sosyal haklarının hiçbirinin henüz ödenmediğine dikkat çekerek, yapılan görüşmelerde Başkan Selami Öztürk’ten “param yok, borcum çok, beni anlayışla karşılayın” cevabını aldıklarını dile getirdi.
İlseven, emeğiyle geçinen insanlar olarak bağış istemediklerini, emeklerinin karşılığını istediklerini, haklarını alıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini ve mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. Basın açıklaması alkışlarla son buldu.
Sendikanın düzenlediği basın açıklamasının sona ermesiyle beraber belediye binasına girdik. Koridorda rastladığımız Belediye Başkanı Selami Öztürk’e eylem hakkında sorduğumuz sorulara hayli ilginç cevaplar aldık.
Sendikanın düzenlediği eylem hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda Öztürk sorumuzu, “Sendika bu eylemi KESK’e düzenlenen gözaltıları protesto etmek için düzenliyor, bizimle ilgisi yok” diyerek cevapladı. Bizi eylemden haberdar olmayan sade vatandaşlarla karıştırdığını düşünüp, UİD-DER basın kolundan olduğumuzu söyleyerek kendimizi tanıttık. Genel-İş sendikasının ödenmeyen işçi ücretleri için eylem yaptığını söylediğimizde, Öztürk “belediyemizde bütün işçilerin ücretleri zamanında ve tam ödeniyor, hiçbir işçinin alacağı yoktur” diyerek kendinden oldukça emin konuştu. Biz de işçilerin maaş değil 16 aydır ödenmeyen sosyal haklarını talep ettiklerini söyledik. Selami Öztürk bu kez “bu eylemi yapanlar bizim işçilerimiz değildir” diyerek tümden inkâra girişti. Ardından kendisini Emniyet Müdürünün makamında beklediği haberi geldi ve böylece belediye başkanıyla olan kısa sohbetimiz de sona erdi.
Selami Öztürk eylemin içeriği ve işçilerin alacakları konusunda ayaküstü kıvırmaya çalıştı. Fakat gerçekler inatçıdır. Belediye işçileri gerçekleri bütün Kadıköy halkına duyurmak için eylemlerine devam ediyorlar.
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...