Buradasınız
UİD-DER Pikniği
Kartal’dan bir işçi
İnsan bitmesini hiç istemediği bir günü nasıl anlatır, diye düşündüm. Ve olduğu gibi anlatıp kararı size bırakmanın uygun olacağını düşündüm. Bakalım siz böyle bir gün yaşasanız bitmesini ister misiniz?
Geçtiğimiz Pazar günü UİD-DER’in düzenlediği bir pikniğe gittim. Yaklaşık 25 kişilik bir arkadaş grubuyla tüm hazırlıklarımızı yaparak servisimizle piknik alanına vardık. Ve benim hiç bitmesini istemediğim bir gün başlamış oldu. Yedik, içtik, eğlendik. Hep beraber toplanıp yaşadığımız sorunları, krizi ve bize etkilerini, işyeri sorunlarımızı ve tabii ki bunu nasıl çözebileceğimize dair bir tartışma bölümü oldu. Yaklaşık 1,5 saat boyunca soruna ve çözümünün ne olacağına dair bir beyin fırtınası yaşadık. Ve bana göre en önemli yanlarından biri insanların sorunlarını ve çözümünü kendi aralarında tartışmaları idi. Tartışma sonunda mücadelesiz hiçbir şey olmayacağı ve bunun örgütlü bir mücadele olması gerçeği ile yüz yüze geldik.
Bizimle beraber gelen bütün arkadaşlarımız büyük bir heyecan yaşadı. Ayrılık saati geldiğinde kimse gitmek istemiyordu. Ertesi gün işe gittiğimde hâlâ o günün etkilerini üzerimden atamamışım. İçimden iş yapmak gelmedi. Bu güzelliği o gün boyunca işyerimdeki arkadaşlarımla paylaştım. Onlarda da bir merak ve hayranlık uyandırdım. Yaşadığımız sistemde o kadar insanlık dışı muamele görüyoruz ki, böyle bir günde insanlığımın farkına bir kere daha vardığıma inanıyorum.
Bir gün hepinizin UİD-DER’le tanışıp ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınız etkinliklerde görüşmek dileğiyle. YAŞASIN UİD-DER, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELE!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...