Buradasınız
İşçiler Bu Kadar Güçlü Mü?
Gebze’den işsiz bir kadın işçi
UİD-DER işçi tiyatrosu 5 Temmuz pazar günü Gebze’de idi. “Uyanıştan Başkaldırıya” isimli oyunun son perdesi Gebze’de açıldı. 15-16 Haziran Genel Direnişinin anlatıldığı bu oyunda, salondaki herkes kendilerine göre dersler çıkardı. Örgütlü ve bilinçli işçiler bir araya geldiğinde patronların nasıl da unufak olduğunu, kaçacak delik aradıklarını ve bu gücün karşısında çaresiz kaldıklarını gördük. Her bölümde ayrı bir tat bulduk, sevindik. Grevci işçiler halaylarını çekerken coşkuyla dolduk. Hınçla, öfkeyle baktık patronları izlerken... Ne kadar da tanıdık bir sahne dedik, direnen işçilerden Hatice ve Temel’in didişmesine bakarken. Yüreğimiz yumuşadı, coştu genç Elif ile Mehmet’in sevdasını izlerken. Ve canımız yandı, gözyaşlarına boğulduk direnişçi Cemile’nin vurulup yere düştüğünü gördüğümüzde.
Bizler 15-16 Haziran'ı yaşamadık ama UİD-DER işçi tiyatrosuyla o günlere, o büyük direnişin tam ortasına gittik. Aylarca çalıştılar. Fabrikalardan, okullarından çıkıp saatler süren provalara koştular. Kostüm, ışık, dekor, müzik her şeyi birlikte yaptılar. Severek inanarak yaptılar. İçlerindeki o büyük coşku ve inanç onları izleyen tüm seyircilerin iliklerine kadar işledi.
Oyun sonrasında sohbet ettiğimiz insanlar çok etkilendiklerini, adeta o günleri yaşamış gibi hissettiklerini söylediler. Davet ettiğim işçi arkadaşlarımdan birinin 7 yaşındaki oğullarıyla oyun sonrasında aramızda geçen diyalogu paylaşmak isterim sizlerle:
- Nasıl buldun oyunu? Beğendin mi?
- Evet, çok beğendim ama sonu biraz kötüydü. Ama işçiler kazandı.
- Evet. Kazandılar.
- Peki, işçiler bu kadar güçlü mü gerçekten?
- Evet. Çok güçlü.
- Herkesten güçlü mü?
- Evet. Herkesten güçlü.
- Neden?
- Çünkü her şeyi onlar yapar elleriyle. Onlar yaratır.
- Ben de işçi miyim peki?
- Senin baban bir işçi, sen de büyüyeceksin ve bir işçi olacaksın.
- Doktor olursam ne olur peki?
- Doktorlar da işçidir. Yani yine işçi olacaksın.
- Ben hemen şimdi işçi olmak istiyorum, güçlü olmak istiyorum…
Aslında sözü çok güzel özetliyor küçük arkadaşımız. İşçiler bu kadar güçlüdür işte. Elleriyle yaratırlar çünkü hayatı. Ve bu eller birleştiğinde oluşan güçle baş edebilecek hiçbir şey yoktur. Bize böylesi bir coşkuyu yaşatan, sınıf tarihimizde var olan bu büyük direnişin öyküsünü anlatan ve “biz işçiler istersek neler yapabiliriz”i bir kez daha gösteren UİD-DER işçi tiyatrosuna ve emeği geçen bütün dostlarımıza sonsuz teşekkürler. Emeğinize, yüreğinize sağlık…
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...