Buradasınız
Direnen Çel-Mer İşçilerinden Fabrika İşgali
Sendikalaşma mücadelesi veren ve uzun süredir direnişte olan Çel-Mer işçileri, 2 Ağustos öğlen saat 12.30’da fabrikayı işgal ettiler. Birleşik Metal-İş’te örgütlenen Çel-Mer işçileri işten atılma saldırısıyla yüz yüze gelerek direnişe geçmişlerdi. İlk direniş başarıya ulaşmış ve işçiler işbaşı yapmıştı. Fakat işçilerin işbaşı yapmasından kısa bir süre sonra, Çel-Mer patronu sendikayı hazmedemediğini, yeni işçiler işten atarak ortaya koymuştu. 16 Temmuzda 22 işçiyi işten atılmış ve böylelikle ikinci kez Çel-Mer Çelik’te direniş başlamıştı.
Bugüne kadar çeşitli eylemler yapan direnişçi işçiler, fabrikayı işgal ederek patrona sert bir yanıt verdiler ve talepleri kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini duyurdular. Öğlen yemek molası sırasında içeride çalışan işçilerle birleşen direnişçi işçiler fabrikayı işgal ettiler ve fabrikada bulunan yedi vincin üzerine çıkarak olası bir polis müdahalesine karşı önlem aldılar. Polis kalabalık bir şekilde fabrikanın etrafını sararken, fabrika kapısında ambulans ve itfaiye de tutuluyor.
İşçilere dışarıda işçi aileleri ve UİD-DER’in yanı sıra pek çok emekten yana kurum destek veriyor. Dışarıdan işçilere destek veren kitle, “Çel-Mer’e Sendika Girecek Başka Yolu Yok”, “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Direniş Var Yılgınlık Yok”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Zafer Direnen İşçilerin Olacak”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” sloganları attılar ve direnişçilerin yalnız olmadığını haykırdılar. Fabrikayı işgal eden işçiler de sloganlarla karşılık verdiler.
İçeride rahatsızlanan 2 işçi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Direnişe destek veren Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat ise işçilerle bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası işçi ailelerine bilgi veren avukatlar, polis kamerasının olmasından kaynaklı kısa bir görüşme yaptıklarını ve tüm işçilerin birbirlerine kenetlenmiş bir şekilde mücadele verdiklerini söylediler. Ayrıca fenalaşan ve hastaneye kaldırılan 2 işçinin gözaltına alındığını ve ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakılacaklarını ilettiler. UPS işçileri de anlamlı bir ziyaret gerçekleştirerek Çel-Mer işçilerinin yanında olduklarını ifade ettiler. “Zafer Direnen İşçilerin Olacak” sloganıyla UPS işçileri desteklerini sundular.
İlerleyen saatlerde patronun ve polisin içeriye su ve yemek girmesini engellediğini öğrenen işçi aileleri ve emekten yana kurumlar durumu protesto ettiler. Uygulamanın derhal sona ermesi için girişimlerde bulunuldu. Bu sırada “Yemek Hakkımız Engellenemez”, “Gazi Şaşırma Sabrımızı Taşırma” sloganları atıldı. İşçi aileleri içerideki yakınlarının durumundan endişe ettikleri için fabrika içine girmeye çalıştılar, fakat polis engeline takıldılar. Burada bir işçi eşi fenalaştı. Daha sonra bir BMİS yöneticisi içeride yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı. İşçilere su götürüldüğünü söyleyen yöneticiye bir işçi eşi, eşiyle telefonla konuştuğunu ve içeridekilere su ulaşmadığını söyledi. İşçi eşinin telefonda, “ne olursa olsun kazanmadan o vinçten inme” demesi herkes tarafından alkışlandı ve diğer işçi eşlerine de moral kaynağı oldu. Kısa bir süre sonra patron ve polis geri adım atarak içerideki işçilere sendikanın getirdiği yiyecek ve içeceklerin girişine izin verdi. Havanın kararmasıyla birlikte fabrikanın ışıkları açılmayarak içerideki işçiler karanlığa mahkûm edilmeye çalışıldı. Bu durumun direnişçi işçiler ve dışarıdakiler tarafından protesto edilmesi üzerine patron geri atmak zorunda kaldı.
Destek için gelen demokratik kitle örgütleri ve işçi aileleri halaylar çekerek içerideki işçilerin morallerini yüksek tutuyorlar. Dışarıdakiler de kendi aralarında yemek ve su gibi ihtiyaçlarını karşılayarak birlik içinde hareket ediyorlar. Bu da içerideki işçilere daha güçlü bir desteği beraberinde getiriyor. Direnişçi işçiler bir sonuç alana kadar fabrika işgalinin devam edeceğini açıkladılar. Böylesi onurlu bir mücadelenin zaferle sonuçlanması bölgedeki işçilere de moral verecektir ve sendikalaşmanın ilerlemesinde etkili olacaktır. Çel-Mer işçilerinin kazanması için dayanışmayı yükseltelim!
Konveyör’de İşten Atmalar Başladı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...