Buradasınız
Karadeniz Ereğli’de 4 Tersane İşçisi Katledildi
Zonguldak’tan stajyer bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Karadeniz Ereğli’de bulunan Ustaoğlu Tersanesinde, 24 Temmuzda meydana gelen kazada, 4 işçi yaşamını yitirdi, 2 işçiyse yaralandı. Kaza, gemi içerisinde kaynak sonrası taşlama yapılırken iskelenin çökmesi sonucu meydana geldi. İskele kurulurken boruların birbirine geçmesi için gereken pimlerden birinin eksik olması çökmeye nedeni oldu. Gerekli denetimi yapmayan ve güvenlik önlemlerini almayan patron yüzünden 4 işçi kardeşimiz şimdi aramızda değil.
Hepimizin bildiği gibi tersane işçiliği ağır sanayi işçiliği. En ufak bir hata ölümlü kazalara neden oluyor. Patronların gerekli önlemleri almaması nedeniyle, patlama, düşme, kaynak zehirlenmesi gibi sebeplerden dolayı çok sayıda işçi ölüyor. Patronlar işçilere güvenlik malzemelerini vermeyerek onları sahada çalışmak zorunda bırakıyorlar. Ve onlara ayakkabı vermeyerek, olası elektrik çarpılmalarına ya da ayaklarına sac düşmesine ve sakatlanmalarına seyirci kalıyorlar. Patronlar ve onların temsilcileri, kazaların çoğunun işçilerin eğitimsiz olmasından kaynaklandığını söyleyerek suçu işçilere yüklüyorlar. Oysa tersane patronları 3 ayda 6 tane gemi denize indirilecek diye işçileri haftanın 7 günü çalıştırıp, onları canlarından ediyorlar. İşçilerin makine gibi kullanılması ölümleri kaçınılmaz hale getiriyor.
İşçiler kompresörün, yani asıl havalandırma aygıtının kaynakçılarda olmasını istiyorlar. Ancak kaynakçılara sadece hortum ve fan veriliyor, yani en kötü havalandırma araçları. İşçinin hayatı o kadar önemsiz ki, baretlerinde kan
grupları yerine kendilerinin yazdığı il plaka kodlarının olması dikkatimi çekti. Onlara şu soruyu sordum: “Neden mühendisler gibi sizin de baretlerinizde kan grupları yazmıyor?” İşçinin cevabı şuydu: “Çünkü onlar mühendis, biz işçiyiz.” İşçi kanının işveren ve devlet karşında ne kadar değersiz olduğu ortada, işçi ancak bilinçlendiğinde ve örgütlendiğinde değer kazanacaktır. Bugün gemilerde gerçekleşen patlamaların sonucunda işçilerin ölmesinde patronların son derece büyük bir suçu var. Geminin kapalı alanlarında gaz ölçümü yapılmadan işçilerin içeriye gönderilip çalışmak zorunda bırakılması, onları bile bile ölüme sürüklemektedir. Bu yüzden, yaşananlar iş kazası değil cinayettir.İş kazaları kader değil, sermayenin acımasız sömürü sisteminin doğal bir sonucudur. Katillerse ortalıkta dolaşıp servetlerine servet katmaya devam etmektedir. Karadeniz Ereğli’deki tersane işçilerinin her birinin en az altı aylık ücret alacakları var. Üstelik geçtiğimiz aylarda yaşadığımız gibi, patronlar bayramda bayram harçlığı istedi diye 450 işçiyi işten atabiliyorlar. Bu ne zamana kadar böyle devam edecek? Biz işçiler bu gidişe dur demeliyiz. İş kazalarının kader olmadığı, sömürünün son bulduğu bir dünya kurmak bizim ellerimizde. Bunun tek bir yolu var, sermayenin yalanlarına kanmamak, birbirimize sahip çıkmak, bilinçlenmek, örgütlenmek ve kendi iktidarımızı kurmaktır. Bunun kolay olmadığının farkındayım, ama başka şansımızın olamadığının da.
Sermayenin saltanatını yıkacağız, sınıfsız bir dünya kuracağız!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...