Buradasınız
Rimaks Tekstil’de Direniş Sürüyor
Aydınlı’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Rimaks Tekstil işçilerinin işe geri alınması ve sendikanın patron tarafından kabul edilmesi için 25 Ağustosta Türk-İş 1. Bölge’de bir toplantı yapıldı. Toplantıya Uluslararası Tekstil ve Deri Konfederasyonları (ITGLWF) Genel Sekreteri, TEKSİF sendikası temsilcileri ve Rimaks patronu katıldı. Toplantıda patrona, sendikalı işçilerin kasti olarak işten atıldığı ve geri alınmaları gerektiği, işçilerin sağlıksız koşullarda kot kumlaması yapılarak çalıştırıldıkları söylendi. Patronsa krizden dolayı cirosunun 45 milyon eurodan 30 milyon euroya düştüğünü ileri sürdü. Toplantıya Rimaks’ın üretim yaptığı Bestseller firmasının temsilcisinin katılması da beklenirken, tatilde olduğu gerekçesiyle katılmadı. Bunun üzerine Rimaks direnişçileri Etiler’de bulunan Bestseller temsilciliği önünde pankart açarak bir oturma eylemi yaptılar. Toplantı sürerken şirketin Bartın’daki fabrikasından 29 işçi daha işten atıldı. İşçiler daha önce de işten atılan arkadaşlarıyla birleşip Bartın-Zonguldak karayolunu trafiğe kapattırdılar ve şehir merkezine kadar yürüyüş yaparak oturma eyleminde bulundular. Toplantı sürerken işçilerin eylemlerini duyan patron toplantıyı terk ederek kaçtı.
Ertesi gün direniş yerine gelen sendika başkanı ve örgütlenme sekreteri işçilere toplantıda konuşulanları aktardı ve “masada çok şey yaptıklarını” söyledi. İşçiler ise direniş yerinde boş oturmak istemediklerini, daha etkin bir şeyler yapılması gerektiğini söylediler sendikacılara. Buna karşılık sendikacılar da cephanelerini birden tüketmemek gerektiğini, yeri geldiğinde çok radikal ve etkili şeyler de yapacaklarını söylediler. Ancak işçiler bundan tatmin olmadı. Bu konuşmalar sırasında direnişte olan UPS işçileri ziyarete geldi. Karamsarlığa kapılan Rimaks işçileri için çok büyük bir moral oldu. TÜMTİS sendikası şube başkanı sınıf dayanışmasının öneminden ve kendilerini sık sık ziyaret edeceklerinden bahsetti ve Rimaks işçilerini 1 Eylülde dünyanın 154 ülkesinde UPS işçileri için yapılacak olan eyleme destek olmaya çağırdı. İşçiler eyleme katılmak isterken, TEKSİF örgütlenme sekreteri Asalettin Aslanoğlu 1 Eylülde onların da bir planları olduğunu ve katılamayacaklarını, ancak destek olduklarını belirtti.
Durumdan rahatsız olan işçiler 1 Eylülde UPS işçilerinin yanında olacaklarını belirttiler. Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak direnişte olan işçi arkadaşlarımızın yanında yer alıyor ve elimizden geleni yapıyoruz. İşçiler inisiyatifi ellerine almalı ve örgütlülüklerini büyütmeliler.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.