Buradasınız
Patronlar Kaçtı
Gebze’den bir petro-kimya işçisi
5 Temmuz 2009 tarihinde UİD-DER işçi tiyatrosundaki arkadaşlarımızın uzun zamandır hazırlandıkları Uyanıştan Başkaldırıya adlı tiyatro oyununu izledik. Türkiye işçi sınıfı için en önemli olaylardan biri olan 15-16 Haziran’ı çıkış noktası olarak alan ve o dönemden kısa bir kesit anlatan tiyatro oyunu çok başarılıydı. Bir araya gelip sınıf mücadelesindeki yerini alan işçilerin neler yaptıklarını, kapitalistler sınıfının dağınık haldeyken sadece sömürmek için ihtiyaç duyduğu işçilerin bir sınıf olarak harekete geçmeyi başardıklarında burjuvazinin içine nasıl da korku saldığını gördük.
Oyundaki her sahne bizlere 15-16 Haziran’ı, o dönemde yaşanmış olan olayları anlatsa da, aslında üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun kapitalist sistemin özünden bir şey kaybetmediğini ve biz işçilerin hala aynı sorunlarla boğuştuğumuzu gördük. Fakat bugün yaşananlarla aradaki fark, o günleri yaşamış olan işçiler sınıflarının ve güçlerinin farkına varmış iken, bugün dağınık olan işçilerin kendi sınıflarının gücünden habersiz ve birbirinden kopuk şekilde kişisel kurtuluş çabası içine girmiş olması ve sistemin çarkları arasında gün geçtikçe daha da ezilerek yaşamaya çalışmasıdır. Biz işçilerin tek kurtuluşu, sınıf mücadelesinin ne kadar önemli olduğunun ve bundan başka kurtuluş yolunun olmadığının farkına varıp örgütlenmeye girişmemizdir. Bu kapitalist sistemin, burjuvazinin biz işçilerin sırtındaki asalaklardan başka bir şey olmadıklarını kavramalıyız. Bizler, ancak kapitalist sistemin yıkılmasıyla ve sınıfların olmadığı yeni bir dünya kurmamızla gerçek kurtuluşa ulaşabileceğimizi bilmeliyiz.
Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...