Buradasınız
Selam 1 Mayıs Karanfilleri
Gebze’den bir metal işçisi
Biz UİD-DER ailesi olarak bir etkinliğimizi daha başarı ile sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bize sekiz saat işgününü ve 1 Mayısları armağan eden işçi önderlerinin mücadelesini anlatan 1 Mayıs Karanfilleri adlı oyunu sahneledik. Oyununun nasıl olduğunu, insanların nasıl tepkiler verdiğini, coşkusunu, şaşkınlıklarını hepimiz gördük. Benim esas olarak anlatmak istediğim işin mutfak bölümü.
Aylar öncesi hocamız oyun için bizi topladı. Ve oyunu anlattı. Neden o tarihi; işçi sınıfının tarihini işçilere unutturmamamız gerektiğini defaatle anlattı. Bizim tarihimizi elbette yine biz işçilerin anlatması gerekiyordu. Burjuvazi bu tarihsel olguları ya görmüyordu ya da görse bile nasıl çarpıttığını hepimiz biliyorduk. Bu sorumlulukla işimize sarıldık. Aylar süren çalışmamızda işten, okulundan arta kalan zamanlarında, bazen bunlardan da feragat ederek, bazen sabahın ikisine kadar çalışarak oyunumuzu hazırladık. Günler geçti ve oyunu sahneleyeceğimiz gün geldi çattı. İçine katılan emeğin yoğunluğu bir oyuncu olarak beni çok heyecanlandırmıştı. O heyecan, işçileri gördüğümde başka bir heyecana dönüştü ve oyunumuzu bu şartlarda tamamladık. Bu hazırlık dönemi boyunca farklı bölgelerden gelen arkadaşlarla yakaladığımız dostluğu genç bir arkadaşın bir sözü özetledi. Şimdi ne olacak? Ben çok alıştım sizlerle her hafta görüşmeye.
Müziğin, şiirin, resmin, tiyatronun yalnızca bir sınıfa ait olmadığını, işçi sınıfı örgütlendiğinde ortaya neler çıkarabileceğini herkese gösterdik. Berthold Brecht’in dediği gibi: “Esas tiyatro gerçek hayattır.” Bunun bilincinde olarak mücadelemizi yükseltmeli, alanları doldurmalıyız.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Hayatta Herkesin Bir Hikâyesi Var!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...