Buradasınız
Sendikalardan Neşe Plastik ve Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze Sendikalar Birliği, grevin 15. gününde Neşe Plastik ve Asen Metal işçilerini ziyaret etti. Gebze Şekerpınar’da bulunan Neşe Plastik yönetimi ile Petrol-İş Sendikası Kartal 2 No’lu şube arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler 18 Mayısta greve çıktılar. Grevci işçileri ziyaret eden Gebze Sendikalar Birliği, “Yaşasın İşçilerin Birliği ve Dayanışması” pankartı taşıdı. Grev yerinde Gebze Sendikalar Birliği adına bir konuşma yapan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir; ülkenin ekonomik durumuna ve işçilerin giderek düşen alım gücüne dikkat çekti. Akdemir “Sistemden, sermayeden çok beklentimiz yok. Mücadele hayatın her alanında olduğu gibi bundan sonra da devam edecek. Aksi takdirde bu sistemle mücadele etmenin başka bir yolu yok. Bu kentte, bu sanayi havzasında birinci önceliğimiz örgütlenmek” dedi. Konuşmaların ardından işçiler, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganıyla kararlılıklarını dile getirdiler.
Neşe Plastik ziyaretinin ardından Gebze Sendikalar Birliği, direnişteki Asen Metal işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Dilovası İMES Sanayi Sitesindeki Asen Metal’de işçiler çalışma koşullarının düzeltilmesi için Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şubede örgütlendiler. Patronun işten atma saldırısına karşı işçiler 12 Mayısta fabrika önünde direnişe geçtiler. “Asen İşçisi Yalnız Değildir” sloganını atarak ziyarette bulunan Gebze Sendikalar Birliğini, direnişteki işçiler “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganıyla karşıladılar.
Dayanışma ziyareti sırasında bir konuşma yapan, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çifci, dünyada yaşanan ekonomik krizin, Türkiye’de çok daha ağır olduğunu ve bunun tüm yükünün işçilerin üzerine yıkıldığını belirtti. “İşçiler bu derece yoksullaşırken patronlarsa bu süreci büyümeyle geçirdi. Emekçiler borçlanarak yaşamını sürdürmeye çalışırken, 10 bankanın pandemi sürecindeki kârları yüzde 300 arttı. Her yerde direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz. Ancak bu tekil direnişleri birbirine bağlayan bir sınıf bilincine ihtiyaç var” dedi.
Selçuk Çifci’nin konuşmasının ardından Gebze Sendikalar Birliği adına Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube başkanı Necmettin Aydın bir konuşma yaptı. Aydın konuşmasında “Ekmeğini büyütmek için mücadele eden işçilerin başına gelmeyen kalmıyor. Bu gibi süreçlerde sendikalar ve Gebze Sendikalar Birliği olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Bu direnişler tüm işçi sınıfına umut olacaktır. Gebze Sendikalar Birliği olarak Asen Alüminyum direnişinde işçilerin yanında olacağız” dedi
Dayanışma ziyareti sloganlarla ve çekilen halaylarla son buldu.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.