Buradasınız
Sinter ve Gürsaş Direnişçileriyle 100. Gün Dayanışması!
Kışın karı, soğuğu ve yağmuruna rağmen sendikalaşan ve direnişlerini sürdüren Sinter Metal ve Gürsaş işçilerini, mücadelelerinin 100. gününde, Birleşik Metal-İş sendikasıyla birlikte düzenlediğimiz dayanışma etkinliği ile selamladık. Direniş yerinde düzenlediğimiz etkinliğe direnişçi işçilerin yanı sıra, ATV-Sabah grevcileri, Meha Tekstil işçileri, Birleşik Metal-İş yöneticileri ve UİD-DER’li işçiler de katıldılar.
Etkinlik öncesinde söz alan grevdeki ATV-Sabah işçisi, Sinter ve Gürsaş direnişçi işçilerini selamlayarak, “hakkımızı aradık ve işten atıldık, sorunlarımız aynı, biz haklıyız ve örgütlenmeliyiz, birlikte hareket edersek kazanacağız” dedi. Meha Tekstil işçisi de yaptığı konuşmada “çadırda sürdürdüğümüz direnişten geldik, bizler de sizler gibi aynı durumdayız, işten atılan işçiler birlik olmalı” diyerek birlikte mücadelenin önemini vurguladı.
Türkiye İşçi Sınıfına Selam şiirinin dizeleriyle başlayan dayanışma etkinliğimizde ilk olarak BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı: “İnatla ve inançla sürdürdüğümüz direnişte karı kışı geri bıraktık. Önümüz bahar, demek ki bundan sonra gelecek 100 gün kolay geçecek.” Sinter patronunu uyaran Serdaroğlu “zannetmesin ki yaptığı işlerden haberdar değiliz, rüyasında dahi onu takip ediyoruz, işvereni uyarıyoruz, sendikayı fabrikaya bir an önce davet etsin, aksi takdirde hukuksal olarak büyük darbe yiyecektir” dedi. Serdaroğlu son olarak 100. günü işverenin “kutlamadan ziyade bir mesaj” olarak algılaması gerektiğini söyledi.
Sendika başkanının ardından etkinliği düzenleyen derneğimiz adına konuşan temsilcimiz, “UİD-DER grev ve direnişlerden mayalandı. Sendikalarda, grev ve direnişlerde yaptığımız çalışmalarla gücümüzü büyüttük” dedi. Grev ve direnişlerin “sınıf mücadelesinin geneline yayılması” gerektiğini vurgulayan temsilcimiz, dünyanın çeşitli ülkelerinde süren grev ve direnişlerin önemine değindi. Sadece Sinter ve Gürsaş işçilerinden değil Fransa’daki, Mısır’daki, İtalya’daki, Yunanistan’daki, İran’daki mücadelelerden de öğrendiğimize işaret ederek, tüm işçileri UİD-DER’in sürdürdüğü çalışmalara davet etmekten “onur duyduğumuzu” söyleyerek konuşmasına son verdi.
Sinter ve Gürsaş işçileriyle dayanışma etkinliğimiz UİD-DER Tiyatro Kulübünce hazırlanan “Hamdolsun Örgütlüyüz” adlı tiyatro oyunu ile devam etti. Bir işçi ailesinin gözünden krizi ve mücadeleyi anlatan oyun, işçilerin kahkahaları ve “İşçiyiz Haklıyız, Hamdolsun Örgütlüyüz” sloganları ile son buldu.
Kapitalist sömürünün ve emperyalist savaşların teşhir edildiği dayanışma etkinliğimiz, UİD-DER işçi korosunun ve şiir topluluğunun hazırladığı, işçi mücadelelerinden doğup bugüne ulaşan marşlarımız, türkülerimiz ve şiirlerimizle devam etti. Direnmenin, mücadele etmenin ve kazanmanın onurlu mücadelesini anlatan marşlar, türküler, şiirler hep beraber okundu ve coşkuyla dinlendi. Halayların çekildiği sırada coşku daha da arttı.
Katılan ve emeği geçen tüm işçilere ve Birleşik Metal-İş sendikasına teşekkürün ardından tüm işçilerin 19 Nisan’da düzenleyeceğimiz 1 Mayıs Şenliğine davet edilmesiyle sonlanan 100. gün dayanışma etkinliğimiz hep beraber haykırdığımız sloganlarımızla noktalandı. Direniş boyunca her günün sonunda yaptıkları gibi o gün de işçiler, fabrikanın kapısında patrona, “Direne Direne Kazanacağız!”, “Sinter İşçisi Yalnız Değildir!”, “İşgal, Grev, Direniş!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarıyla, yılmayacaklarını, kazanana kadar mücadeleye devam edeceklerini haykırdılar. Gerek etkinliği düzenleyen gerekse de destek amacıyla orada bulunan biz UİD-DER’li işçiler de, akşama kadar direniş alanında kalarak Sinter işçilerinin sesine ses kattık ve fabrikanın kapısında, patrona karşı direniş sloganlarını hep birlikte haykırdık.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Sinter ve Gürsaş işçileriyle 100.gününde dayanışma etkinliğinden kareler...
Sinter İşçilerinden Mektup
İşçi Dostlarımızla Çark Filmini İzledik
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...