Buradasınız
Tekel İşçileriyle Dayanışma Eylemleri Devam Edecek
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türk-İş’in sürekli eylem kararları çerçevesinde Cuma akşamları gerçekleştirilen yürüyüşlerin sonuncusunun adresi Taksim oldu. Taksim’den Galatasaray Lisesine kadar yapılan yürüyüşe Türk-İş’e bağlı sendikaların yanı sıra, Hasta Tutsaklara Özgürlük Platformu, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu ile HSGG Platformu katıldı. Yürüyüşe katılanlar arasında, Esenyurt’ta direnişlerini sürdüren belediye işçileri, itfaiye işçileri, Marmaray işçileri ve Polat İnşat’ta işten atılan işçiler de vardı.
Soğuk ve karlı havaya rağmen coşkulu geçen yürüyüş boyunca işçiler attıkları sloganlarla ısındılar. İşçiler sloganlarında en çok “Genel Grev” talebini dile getirdiler.
Yürüyüşün sonunda yapılan basın açıklamasını Tayfun Görgün yaptı. Görgün yaptığı konuşmada, Tekel işçilerinin kararlılıkla mücadeleye devam ettiklerini hatırlatarak onları selamladı. Can Yücel’in zamanında Tekel işçileri için yazdığı “El Tutuşa Tutuşa” adlı şiirini okudu:
Ne kadar çok elimiz varmış meğer!
İlkin, senin elinle tutuşan benimki
Sonra çocuklarınki
Gençlerinki
Tekel İşçilerininki
Sonra, ellerin elleri...
Ne kadar çok elimiz oldu, baksana,
Tutuşa tutuşa
Bir orman yangını gibi
Görgün konuşmasını, “sonuna kadar Tekel işçisinin yanındayız, ölmek var dönmek yok” sözleriyle bitirdi.
Görgün’den sonra sırasıyla Tek Gıda-İş 10 No’lu Şube Başkanı Muzaffer Dilek, Belediye-İş 5 No’lu Şube Başkanı Nihat Altaş ve son olarak Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin birer konuşma yaptılar.
Muzaffer Dilek, “bize sıkılan gazlarla, son iki yılda işsiz kalan milyonları unutturamayacaklar, bu sene dikecekleri laleleri tek tek sayacağız” dedi.
Nihat Altaş, İtfaiye işçilerinin mücadelesinin tüm baskılara ve engellemelere rağmen devam ettiğini, 25 Ocak Pazartesi günü Esenyurt belediye işçilerinin ve itfaiye işçilerinin üç günlük açlık grevine başlayacağını duyurdu.
Atilay Ayçin ise, “Tekel işçilerinin haklı ve onurlu kavgalarına saygı duyduğumuzu ve yanlarında olduğumuzu, onların sorunlarını kendi sorunumuz gibi gördüğümüzü söylemek için buradayız” sözleriyle başladığı konuşmasını, “Yılgınlığa, korkmaya gerek yok. Biz kazanacağız. Ölmek var, dönmek yok” diyerek bitirdi. Eylem yapılan konuşmalar ve atılan sloganların ardından sona erdi.
Doğan Medya’da İşten Çıkarmalar
Durmak Yok, Direnişe Devam!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.