Buradasınız
TOKİ İşçilerinin Gözünden UİD-DER’le 12 Eylül Mitingi
Aydınlı’dan bir işçi
14 Eylülde, 12 Eylül askeri faşist darbesine karşı düzenlenen mitinge UİD-DER olarak bizler de katıldık. 12 Eylül’ün üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen biz işçi sınıfına ve genç kuşağa etkileri apaçık ortadadır. İşte tüm bunlara karşı ve 12 Eylül’ün hesabının sorulması için mitinge çevremizdeki tüm işçi kardeşlerimizi katmaya çalıştık. Aydınlı UİD-DER üyesi işçiler olarak, TOKİ’de çalışan inşaat işçisi arkadaşlarımızı da mitinge davet ettik ve mitinge TOKİ’de çalışan bir grup işçi arkadaşımız da katıldı. Birçoğu ilk kez bir mitinge katılıyordu. Heyecanları ve “acaba nasıl olacak?” soruları gözlerinden okunuyordu. Kortejin oluşması, görevlilerin yerlerini alması ve sloganların atılmaya başlamasıyla birlikte onlar da diğer sınıf kardeşleriyle birlikte sloganlara büyük bir coşkuyla katıldılar.
Miting sonrasında sohbet ettiğimizde şunları söylediler: “Mitingin böyle geçeceğini düşünmemiştik. Bizim gibi düşünen, bizim gibi sorunlar yaşayan birçok işçi olduğunu gördük. Diğer arkadaşlarla hiç yabancılık çekmedik, sanki hepimiz birdik. Bu insana güven veriyor. İnsanın kendi hakkını savunması böyle yerlere (mitinge, UİD-DER’e) gelmesi çok güzel bir şey. Ama televizyonlar farklı gösteriyor mitingleri. Şantiyeye gelip televizyona baktığımızda kavga olduğunu, olay çıktığını gösterdiler, bizler de şaşırdık. Miting, hiç televizyonun gösterdiği gibi değildi. İnsanları korkutmaya, mitinglere katılmalarını engellemeye çalışıyorlar.”
İşte UİD-DER’le ilk kez mitinge katılan işçi arkadaşların düşünceleri ortada. Bugün bu düzenin egemenleri bizleri korkutarak, sindirerek haklarımız için mücadele etmemizi engellemeye çalışıyor. Ancak korkunun ecele faydası yok! Tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eli kanlı patronlar sınıfı, bugün işçileri korkutup sindirse de işçi sınıfı örgütlenip mücadeleye atıldığında, asıl korkuyu duyacak olan burjuvazinin kendisi olacaktır.
Örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiçbir şey!
Yaşasın “İşçi Dayanışması”!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...