Buradasınız
UİD-DER Ankara ve Gebze Mitinglerindeydi
Esenler’den bir tekstil işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bu hafta sonu Ankara’da işten atılmalara ve zamlara karşı sendikaların düzenlemiş olduğu bir miting vardı. Biz de UİD-DER olarak mitinge katıldık. Miting hazırlıkları bir hafta önceden başladı, bildiriler dağıtıldı, araçlar tutuldu. Herkes çok heyecanlı ve mutluydu. Çünkü hem mitinge katılacak hem de Ankara’daki UİD-DER’li dostlarımızla buluşacaktık. Bir an önce o gün gelse diye bekliyorduk. Nihayetinde cuma oldu ve İstanbul’dan tüm temsilciliklerimizden araçlar hareket etti ve belli bir noktada buluşup konvoy halinde Ankara’ya doğru yolculuğumuz başladı.
Yolda giderken şarkılar-marşlar söyledik, şiirler okuduk. Arada verdiğimiz molalarda sohbetler ettik. Her zaman göremediğimiz arkadaşlarımızla hasret giderdik. Ve işte sabah erken saatte Ankara’daydık. Arkadaşlarımız da bizi bekliyorlardı. Gittiğimizde bize kahvaltı hazırlamış ve içeriyi sıcacık ısıtmışlardı üşümeyelim diye. Tabii hepimiz birbirimize sarıldık ve yüreklerimizdeki ateşi birleştirdik. Daha sonra hep beraber kahvaltı yaptık. Kahvaltı sonrasında miting saatini beklerken çay içip sohbet ettik, şarkılar söyledik. Daha sonra miting alanına doğru yola çıktık. Araçlardan inip hemen UİD-DER kortejini oluşturup alana doğru yürümeye başladık.
Alana vardığımızda yine sloganlarımıza ve alkışlarımıza devam ettik, halaylar çektik. Sonra miting alanını terk ederken müzik grubuyla da düet yaptık, bunu geçemeyeceğim çünkü çok güzel oldu. Tam köprünün üzerine çıktığımızda elektrogitar ritim tutuyor ve biz de aynı ritimle alkışlıyorduk. Tam köprüden inerken “bir şey yapmalı”yı çalmaya başladılar. Biz de eşlik ettik. Nakaratlarda onlar bir şey yapmalı, bizde hey diye haykırdık. Ayarlansaydı böyle denk gelmezdi alandan çıkışımız.
Miting sonrasında, grevde olan Ankara Üniversitesi yemekhane işçilerini ziyaret ettik, sloganlar attık. Yemekhane işçilerinden bir temsilci arkadaş kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasını şöyle bitirdi: “Daha önce de UİD-DER’li işçi arkadaşlar bizi ziyaret ediyordu. Hepinizin yüzünü tek tek görmesek de yanımızda olduğunuzu biliyorduk, ama bugün görmüş olduk, hepinize teşekkürler.” Daha sonra Ankara’dan UİD-DER’li bir arkadaşımız konuştu ve ziyaretimizi “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganlarıyla bitirdik. Ardından derneğimize gittik, yemek yedik, hep beraber şarkılar ve marşlar söyleyip şiirler okuduk. Halaylar çektik. Birlikteliğimizi serbest kürsü ile bitirdik. Duygularını anlatmak isteyenler konuştu. Yine duygulu ve eğlenceli oldu. Ankara’daki UİD-DER’li arkadaşlarımız bizim gelişimizle ne kadar mutlu olduklarını ve heyecanlarını anlattılar. Biz de onlara teşekkür ettik. Artık yola çıkma zamanı gelmişti. Gebze temsilciliğine doğru yola koyulduk; çünkü ertesi sabah Gebze’de de sendikaların düzenlediği bir miting gerçekleşecekti.
Sabah erken saatlerde Gebze’deydik. Gebze’den arkadaşlarımız Ankara’dan yola erken çıkmışlardı. Gittiğimizde bize çorba yapmışlardı, hep beraber çorba içtikten sonra yine şarkılar söylemeye başladık. Sonra Gebze temsilciliğimizden alana doğru kortejimizi oluşturduktan sonra yürümeye ve sloganlarımızı haykırmaya başladık. Alanda yine sloganlar attık ve konuşmaları dinledik. Miting sonrasında yine derneğimize geri döndük ve hep birlikte yemek yedik. Sonra çay içip sohbetler ettik ve şarkılar söyledik. Bütün UİD-DER’li işçiler iki gün hep birlikteydik. Bu iki günün tadına varabilmek, iyi değerlendirmek için elimizden geleni yaptık, çünkü farklı temsilciliklerdeki arkadaşlarımızla her zaman bir arada olamıyoruz ve dolayısıyla da özlüyoruz. Ama bir gün hep birlikte olacağımız zamanlar da gelecek. Yeter ki yüreğimizdeki ateşi kaybetmeyelim, yeter ki mücadele edelim ve birliğimizi büyütmek ve daha ileri taşımak için mücadele edelim. Ve sözlerimi Elif Çağlı’nın şu sözleri ile bitirmek istiyorum: “Bir gün kendi ellerimizle gönlümüzce bir yaşam kurduğumuzda, bahçemizde açacak gelinciklerimiz.”
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadelesi!
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!
Tek Yumruk Olalım
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...