Buradasınız
UİD-DER ile Bir Günün Tadına Doymak
Ankara’dan bir öğrenci
Sabah erkenden güne ve UİD-DER’li dostlarımıza merhaba dedik. Piknik alanına geldiğimizde bizden önce giden arkadaşlarımız bizim için birçok şeyi hazırlamıştı. Hep birlikte kolektif bir sofra yaratarak birlikte doyabilmenin, gülümseyerek yemek yiyebilmenin keyfini çıkardık. Çaylarımızı alıp güzel sohbetler etmeye başladık. Güzel sohbetlerde, iş sorunları konuşuluyor, günlük hayat içerisinde karşılaşılan olaylar tartışılıyor, farklı işkollarından olan işçiler birbirleriyle tanışıyordu. Bu bir kez daha gösteriyordu farklı yüzlerin yaşamlarının ne kadar da birbirine benzediğini.
İşçi koromuzun güzel yorumuyla sınıfımızın ezgilerini birlikte söyledik ve sınıfımızı anlatan şiirleri yaşayarak ve yaşatarak okuyan arkadaşlarımızı dinledik. Bazı işçi arkadaşlarımız okunan şiirleri duyunca şiir okumak istediler ve ilk şiirlerini okudular. Bilgi yarışması ile sınıf belleğini bir yokladık, eksiklerimizi hissettik ve grup birincisi arkadaşlarımıza sınıfımızın şairi Nazım Ustanın şiir kitaplarını hediye ettik.
Öğle yemeğinin ardından UİD-DER İşçi Tiyatrosu bizlere “Hamdolsun Örgütlüyüz” adlı oyunu sergiledi. Oyunun sergilenmesi sırasında dışarıdan birçok izleyici aramıza katıldı. Daha sonra sınıf kürsümüzü kurduk. Birkaç işçi arkadaşımız hastanelerde, fabrikalarda yaşadıkları iş sorunlarından bahsetti, bazı arkadaşlar birlikte olmanın ve örgütlü gücün öneminden söz etti. Bir araya geldiğimiz zaman neler yapılabileceğinden, farkına varamadığımız yeteneklerimizden, patronların bizden çaldıkları zamanın dışında planlı ve birlikte organize edilmiş bir gün geçirmenin keyfinden bahsedildi. İşçi arkadaşlarımızdan biri işçi mücadelesinin sadece ekonomik temelli kalmaması, her zaman sabırla ve sürekli bir mücadele ağının örülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bir araya gelen işçilerin tarihte neler yaptığından ve bugünkü kazanımlarından bahsettik.
İşçileri, sınıf mücadelesini her yönüyle doğru bir tutumla yürüten, sınıfın içinde türlü etkinlikler düzenleyerek işçilere sınıf bilinci veren, gücünü fark ettiren UİD-DER’de mücadele etmeye çağırdık. Dernek temsilcimiz, İşçi Dayanışması’nın son sayısını işçilere tanıtarak bültenimizi neden daha fazla işçiye ulaştırmamız gerektiğini anlattı. Derneğimizin yaptığı işleri, bu işlerin amacını dile getirdi. Halay bölümümüzle hep birlikte eğlendik. Ve “UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!” sloganlarıyla toparlanıp derneğimize döndük.
UİD-DER ile Tiyatro
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...