Buradasınız
UİD-DER’de Futbolun Güzelliği
Avcılar’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Futbol kolektif ve zevkli bir spor; hele ki işçiler oynarsa daha da zevkli oluyor. UİD-DER Sefaköy temsilciliğimizde “Demokrasi İşçiler Mücadele Ederse Genişler” konulu seminerin ardından işçiler olarak “İşçiler Futbol Oynarsa Futbol da Güzelleşir” şiarıyla bir futbol maçı düzenledik. Alışılmışın dışında, birbirimizi incitmeden dostça bir maç yaptık. Kenarda da futbol maçlarında yapılanın aksine “Kim Kazanırsa Kazansın Dostluk Kazansın” tezahüratı yankılanıyordu. Birçoğumuz uzun çalışma koşulları yüzünden vakit bulup da spor yapamıyoruz. Futbol oynamak yerine daha çok futbol maçı seyretmek zorunda kalıyoruz. Yani mevcut takımların taraftarı haline getirilip fanatikleştiriliyoruz. Sonra işyerinde kendi sorunlarımızı değil de kavga ederek futbol maçlarını konuşuyoruz. Tabii konuştuğumuz maçlar bizim kendimizin oynadığı maçlar olmuyor.
Ancak biz UİD-DER’li işçiler olarak yarın işyerimizde, kendi aramızdaki maçı konuşacağız. Maçın kardeşçe geçtiğini, kimsenin kalbinin kırılmadığını, haftaya bir başka fabrikadan arkadaşlarla maç yapacağımızı konuşacağız.
Bu maçlar sayesinde birçok fabrikadan işçi arkadaşımızı tanıma fırsatımız oluyor. Maçtan sonra çaylarımızı yudumluyor ve keyifli sohbetler yapıyoruz. UİD-DER’de bundan sonra da futbol etkinliklerimiz devam edecek. Bütün işçi kardeşlerimizi futbol etkinliğimize davet ediyorum.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...