Buradasınız
UİD-DER’de Seminer: Demokrasi İşçiler Mücadele Ederse Genişler!
Ümraniye’den bir işçi
UİD-DER Bostancı temsilciliğinde “demokrasi işçiler mücadele ederse genişler” başlıklı işçi öz-eğitim etkinliğine katıldım. Etkinlikte yapılan sunumda, demokratik ve sendikal örgütlenmelerin önündeki engellerin (noter şartı, %10 işkolu barajı, %50+1 barajı vb.) kaldırılması, sınırsız grev ve toplanma hakkı, ifade ve basın özgürlüğünün genişletilmesi için örgütlenmek ve mücadele etmek gerektiği vurgulandı.
Sunum sonrasındaki sohbet bölümünde söz alan birçok işçi, baskı ve yasakların mücadele önünde engel olduğunu vurguladı. Fakat işçilerin mücadelesiyle engellerin aşıldığı da örneklerle anlatıldı. “Hak verilmez alınır” sözü biz işçilerin mücadele etmeden hiçbir şey elde edemeyeceğini çok güzel açıklıyor. Şimdiye kadar bizlere haklarımızı patronlar vermediler. Biz örgütlü bir şekilde mücadele ederek kazandık. 8 saatlik işgünü mücadelesi, 15-16 Haziran, Netaş ve Kavel gibi grev ve direnişler mücadelemizin ve kazanımlarımızın en güzel örnekleridir. Biz haklarımıza sahip çıkmadığımız için patronlar var olan haklarımızı elimizden aldılar ve örgütlenmemizin önüne birçok engel çıkardılar. Örneğin sendikalı olmak anayasal bir hak ama pek çok işyerinde işçiler sendikalı olunca işten atılıyorlar. Biz bu tür baskı ve yasakları ancak mücadele ederek aşabiliriz.Bugün işyerimizde, sokakta, okulda, nerede olursak olalım daha fazla demokratik hak için bir araya gelmeliyiz. Patronlar 12 Eylül faşist darbesiyle işçi sınıfını böldü, parçaladı. Bizleri karanlığa, anti-demokratik bir hayata mahkûm ettiler. Ama biz yılmadan bir araya gelip o karanlıktan çıkmalıyız. Sorunlarımızı örgütlü bir şekilde çözmeliyiz. Etkinlikte de vurgulandığı gibi, patronlar sınıfı olduğu sürece mücadele etmeden, bir araya gelmeden demokratik haklarımızı elde edemeyiz.
UİD-DER’de Futbolun Güzelliği
Sesimi Duyan Var mı?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...