Buradasınız
UİD-DER’le 12 Eylül Mitingine Katıldım
Kartal’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kadıköy’de Cumartesi günü gerçekleştirilen 12 Eylül mitingine UİD-DER kortejinde katıldım. Yağmura rağmen kortejimizin canlılığı ve coşkusu hiç azalmadı aksine miting boyunca çok daha arttı.
Kortejimizde benim gibi genç işçilerin oranı çok fazla olmasına rağmen hepimiz, düzenlenen mitingin anlam ve öneminin çok iyi farkındaydık. Çünkü UİD-DER’de düzenlenen çeşitli eğitim etkinlikleri sırasında 12 Eylül darbesinin kimler tarafından ve hangi amaçlarla gerçekleştirildiğini çok iyi öğrenmiştik. Hepimiz miting boyunca “Darbecilerden Hesabı İşçi Sınıfı Soracak!”, “Sendikal ve Siyasal Yasaklar Kaldırılsın!”, “Darbe Yasaları Kaldırılsın!”, “Kürtlere Özgürlük!”, “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!” gibi sloganlarımızı haykırdık.
Kortejimiz miting alanına “Faşizme Karşı Sınıf Cephesi” pankartıyla girdi. Flamalarımız, şapkalarımız ve önlüklerimizle, düzenli ve disiplinli, işçi sınıfına yaraşır şekilde yürüdük. Miting alanına doğru yürürken hem sloganlarımızı haykırıyor, hem marşlarımızı söylüyor, hem de görevli arkadaşlarımızın darbe, savaş ve kriz hakkındaki konuşmalarını dinliyorduk.
Alana vardığımızda bizim gibi işçi-emekçi kardeşlerimizle birlikte kürsü programını diledik. Mitingde dikkatimi çeken, sendikaların (KESK hariç) olmayışı oldu. Oysa sendikalar darbeyle çok şey kaybetmişlerdi. Miting programı bittiğinde faşizme, haksız savaşlara ve krizlere neden olan kapitalizme karşı daha fazla işçiyi örgütlemek, mücadeleyi büyütmek hedefiyle alandan ayrıldık.
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!
12 Eylül Röportajları-3
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...