Buradasınız
UİD-DER Bizleri Mücadeleye Çağırıyor!
Mersin’den UİD-DER’li bir işçi-öğrenci
Bu yıl UİD-DER işçi tiyatrosu bize dört yeni oyunla merhaba dedi.
“Alışveris Canavarı” ile kapitalizmin yaratmaya çalıştığı tüketim toplumu gözler önüne seriliyor.
“Hırsız ve Çanta” ile, halim selim bir insanın bile başına neler gelebileceği çok güzel bir mizah anlayışıyla ortaya koyuluyor.
“İşsiz Adam” son birkaç yılda birçok işçinin ve ailesinin dramını tüm canlılığıyla ortaya koyuyor. Örgütsüz bir şekilde yakalandığımız kriz koşullarında nasıl da çaresizliğe düşürüldük. Evimize ekmek götürmek için başvurduğumuz işyeri kapılarında nasıl da bugün git yarın gel tavrına maruz bırakıldık. Eşlerimiz bir umut dedi, bu sefer olur belki, ama olmadı, yine suya düşen umutlarla çaldık kapımızı. Örgütsüz ve işsiz adam, mücadeleye girişip örgütlenmezse eğer, patronların elinde oyuncak olmak durumunda bırakılır. İşte bize bu oyunla arkadaşlarımız dedi ki, biz örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiçbir şey!
“Tersanede Ölüm Var”... Yüzleri aşan ölümlerin ardından iş cinayetlerinde kaybettiklerimizin anısına diye başlayan bu oyun eminim ki benim gibi herkesin içine bir ürperti getirdi. Bir fabrikada olabilecek tüm tiplemeler vardı oyunda. Mücadeleci işçisinden arabeske bağlayanına, kadınlara farklı gözle bakanından umutsuz işçisine, öfkesini arkadaşına akıtandan patron karşısında el pençe duranına ve bülten dağıtan arkadaşlarımıza kadar herkes vardı orada. Ve bir tersane işçisi daha “iş kazası” adı altında ölüme giderken onun arkasında bıraktığı kızı, tıpkı onlarca işçi çocuğu gibi dimdik ayakta mücadele bayrağını devralıyordu.
Bu oyunu örgütlü işçiler yazdı, örgütlü işçiler oynadı sınıf kardeşlerine. Her bir adımını ilmek ilmek emekleriyle ördüler. Direnişçi işçi kardeşlerine, gözlerini yeni açan mesai arkadaşlarına, geleceğin işçileri öğrencilere, analara-eşlere-çocuklara dediler ki hep bir ağızdan: bizler bu sistemin tüm iğrençliklerine karşı örgütlü mücadele yürütmek zorundayız. Bizleri hor gören, aşağılayan patronlar sınıfının sistemi altında bizler isteyince bakın tiyatrosuyla-müziğiyle-sinemasıyla neler üretebiliyoruz.
Hep birlikte bu güzellikleri büyütelim, mücadele bayrağımızı yükseltelim. Gelin siz de aramıza, bu yolun en doğru adresi UİD-DER sizleri mücadeleye çağırıyor.
UİD-DER YÜRÜYOR, MÜCADELE BÜYÜYOR!
Bir Genç Neden İntihar Eder?
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...