Buradasınız
UİD-DER’in 1 Mayıs Şenlikleri Sürüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’in 1 Mayıs şenlikleri ve hazırlık çalışmaları sürüyor. Geçen hafta Tuzla temsilciliğimizde gerçekleştirdiğimiz şenliğimizi, 21 Nisanda Gebze, Ankara, İstanbul temsilciliklerinde de gerçekleştirdik. Aylardır “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” sloganıyla sürdürdüğümüz kampanyamız ve taleplerimiz işçileri birleştirmeye devam ediyor.
21 Nisanda yapılan 1 Mayıs şenliklerine her sektörden kadın-erkek yüzlerce işçi katıldı. Şenlikler, UİD-DER müzik grubunun şarkıları ve marşlarıyla başladı. Sunuma eşlik eden video ve slâytlar, işçi sınıfının onurlu mücadele tarihinin güzellikleriyle bezeli şiirler ve coşku dolu, duygu dolu ezgiler işçilerin zihninde olduğu kadar yüreklerinde de yer etmesini sağladı. Sunumda, bu sene 1 Mayıs’ı hangi sorunlarla karşıladığımıza ve hangi talepleri yükselteceğimize değinildi. 1 Mayıs’ın işçi sınıfı için tarihsel anlam ve önemi ortaya kondu. 1 Mayıs’ın doğuşu ve geçmişten günümüze taşınması üzerinde duruldu. Türkiye’de tüm baskı ve yasaklamalara rağmen işçilerin 1 Mayıs’a sahip çıktığına vurgu yapıldı ve 500 bin kişilik 1977 1 Mayıs’ının görkemli görüntüleri izlendi. Anlatılanlar, salondaki tüm işçi ve emekçiler için umut oldu.
1 Mayıs alanlarından yansıyan kitlesel, coşkulu, disiplinli, işçilerin eşleri ve çocuklarıyla beraber yer aldıkları UİD-DER’in kızıl kortejini de seyrettik. Bu görüntüler, o karelerde yer alan işçilerin gurur, orada bulunmayanların hayranlık hissetmesine neden oldu. İzlenen görüntüler, söylenen ezgiler ve yükselen talepler; işçi dostlarımız tarafından ıslıklarla, tezahüratlarla alkışlandı.
Gebze temsilciliğimizdeki şenliğimize yurtdışından uluslararası dayanışmayı yükseltmek için gelen konuklarımız vardı. Misafirimiz, şenliğimizin biçim ve içeriğinin, işçilerin coşkusunun oldukça şaşırtıcı ve heyecan verici olduğunu vurguladılar, teşekkür ettiler. Fabrikalarından gruplar halinde gelerek etkinliğe katılan genç işçiler, 1 Mayıs’ın ne olduğunu, nasıl doğduğunu ilk defa etkinliğimiz sayesinde duyduklarını ve çok etkilendiklerini söyleyerek teşekkür ettiler. Ankara’daki etkinlikte işçiler ve öğrenciler duygu dolu anlar yaşadılar. 1 Mayıs’a katılmak konusunda kararsız kalan işçi kardeşlerimiz, şenliğimizden sonra 1 Mayıs’a katılma kararı verdiler. Etkinlikte verilen arada sohbet ettiğimiz işçiler, UİD-DER kortejinin işçilerden oluştuğunu öğrenince bu durumla gurur duyduklarını söylediler. Başka bir işçi, yapılan işin küçüklüğüne büyüklüğüne bakmadan herkesin işin ucundan tutması sayesinde 1 Mayıs kortejinin ve yapılan işlerin bu kadar güzel olduğunu söyledi. Sarıgazi’deki etkinliğe katılan bir işçi arkadaşımız hissettiklerini şöyle ifade etti: “Bu güzel çalışmaları neden başka yerlerde yapmıyoruz? Ben Kurfalı’dan geliyorum. Benim mahallemde de yapılabilir ve ben gerekirse kendi evimde yapılmasını sağlayabilirim.” İlk defa etkinliğimize katılan bir başka genç işçi, duygularını şöyle ifade etti: “Ben de sizinle beraber çalışmalara katılmak istiyorum. Etkinliğinizi çok beğendim. İnsanları bilinçlendiriyorsunuz ve bunu sıkmadan yapıyorsunuz. Normalde herhangi bir konferansa katılmak zorunda kaldığımda hep uyurdum. İlk defa sonuna kadar hiç sıkılmadan ve söylenenleri anlayarak dinliyorum. İlk kez 1 Mayıs’a katılacağım. İlk başta nasıl olacağı ile ilgili hep merak içindeydim. Ama bu etkinlik sayesinde artık nasıl geçeceğini biliyorum. İşyerimdeki arkadaşlarımı da 1 Mayıs’a getirmek istiyorum.” Sefaköy’deki etkinlikte de coşku doruğa çıktı. Etkinliğin gerçekleştiği salon tıklım tıklım dolarken, hep birlikte söylenen mücadele şarkıları, atılan sloganlar 1 Mayıs’ın bir provası oldu. Burada da tıpkı diğer temsilciliklerde olduğu gibi programın sonunda 1 Mayıs Marşı hep bir ağızdan, yukarı kalkan yumruklarla, coşkuyla, tüm işçiler tarafından okundu. Alkışlar ve ıslıklarla sona eren etkinliklerde tüm işçiler bu sene 1 Mayıs’a UİD-DER’le katılmayı istediklerini söyleyip, araç kalkış noktaları hakkında bilgi aldılar. Daha evvel UİD-DER’le 1 Mayıs’a katılan dostlarımız da her zaman yanımızda olacaklarını ifade ettiler.Etkinliğin sonunda, 1 Mayıs sabahı, tüm temsilciliklerimizde kırmızı önlük ve şapkalarımızla, mücadele coşkumuzla buluşmak üzere ayrıldık. Sömürücü patronlara, soyguncu hükümete karşı gücümüzü göstereceğimiz 1 Mayıs’a, “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım” şiarıyla katılacağız. Tüm işçi kardeşlerimizi, işçi sınıfının birliği yolunda mücadeleye ve UİD-DER pankartı altında 1 Mayıs’a davet ediyoruz.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Birliği!
Kahrolsun Kapitalist Sömürü Düzeni!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...