Buradasınız
UİD-DER’in 1 Mayıs Aracı İşçi Havzalarında!
Esenyurt’tan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dünya işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. Farklı dillerde konuşan, farklı inançları olan dünya işçi sınıfı aynı coşkuyla 1 Mayıs’a hazırlanıyor. Mücadele örgütümüz UİD-DER’in de 1 Mayıs’a yönelik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor ve çeşitleniyor.
UİD-DER düşük ücretlere, uzayan iş saatlerine, taşerona, yoksulluğa, hak gasplarına, yasaklara, kapitalist sömürüye ve emperyalist savaşlara karşı işçileri 1 Mayıs’ta taleplerini haykırmaya ve mücadele etmeye çağırıyor. UİD-DER’li işçiler olarak 1 Mayıs’a yönelik pek çok çalışma yapıyoruz. İşçileri UİD-DER’in 1 Mayıs kortejine davet ettiğimiz afişlerimizi asıyor, bildirilerimizi dağıtıyor, ev ve kahve toplantıları yapıyoruz. Büyük bir coşkuyla yürüttüğümüz çalışmalar arasında UİD-DER’in ses aracını emekçi mahallelerinde, fabrika bölgelerinde, işçi havzalarında dolaştırarak işçileri 1 Mayıs’a taleplerini haykırmaya çağırmak da var.
22 Nisan sabahı Esenyurt temsilciliğimizin önünde ses aracımızı hazırladık. 1 Mayıs’a yönelik taleplerimizle aracımızı süsledik. Ses aracımız Esenyurt ve Kıraç’ta bulunan fabrikalara doğru yola koyuldu. 1 Mayıs’a yönelik çağrıların, taleplerimizin ve 1 Mayıs Marşı’nın yükseldiği ses aracımıza fabrikalarda üretime devam eden işçi kardeşlerimiz fabrikalarının pencerelerinden el sallayarak, alkışlayarak destek oldu. İşten çıkan işçi kardeşlerimize 1 Mayıs bildirilerimizi dağıttık. İşçi kardeşlerimiz 1 Mayıs’ta UİD-DER kortejinde taleplerini haykırmaktan mutlu olacaklarını dile getirdiler.
Seçimler yaklaşıyor. İşçi ve emekçilerden oy isteyen ama sadece sermayeye hizmet eden partiler de ses araçlarını sokaklarda dolaştırıyorlar. Seçimlerin ardından iktidara gelirlerse herkesin refaha ereceği palavralarını yayıyorlar. UİD-DER’in ses aracından ise işçilere bambaşka şeyler anlatılıyor. Kendi taleplerimiz için bir araya gelmeden ve alanları doldurmadan hak elde etmenin mümkün olmadığını haykırıyor. İşçiler, emekçiler, gençler, UİD-DER’in çağrılarına her geçen gün daha fazla kulak veriyor.
Neden 1 Mayıs’a Gidiyorum?
HDP Seçim Bildirgesini Açıkladı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...