Buradasınız
UPS İşçileri 154 Ülkede Eylem Hazırlığında
17 Ağustosta UPS işçileri, Mahmutbey Aktarma Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jürgen Klute, Berlin Federal Parlamento Milletvekili Ingrid Remmers, Kuzey Ren Westfalya Eyalet Milletvekili Berbel Beuermann ve Sol Parti Kuzey Ren Westfalya Eyalet Yönetim Kurulu Üyesi Derya Kılıç ve Serdar Boztemur destek verdi. Dünyanın dört bir yanından gelen destekçiler yaptıkları konuşmalarda, UPS işçilerinin kazanımının tüm işçilerin kazanımı olduğunu ve her zaman işçilerin yanlarında olacaklarını, her tür desteği vereceklerini söylediler.
Direnişin 105. gününde yapılan basın açıklamasını TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk okudu. Basın açıklanmasında şöyle denildi: “Bugün, 105 gündür onurluca direnmeye devam eden UPS işçilerinin direniş çadırından bir kez daha sesleniyoruz. 105 bin gün bile olsa vazgeçmeyeceğiz. Çünkü bu direniş çadırı on binlerce kargo işçisinin geleceğini, kaderini temsil ediyor. Kazanmaktan başka çaremiz yok. Kazanacağız çünkü haklıyız. Kör gözler açılana, sağır kulaklar duyana, anayasal hakkımıza saygı gösterilene kadar haykıracağız. Üstelik bundan sonra 154 ülkeden sınıf kardeşlerimizle birlikte, aynı anda haykıracağız. Mücadelenin bayrağını aynı anda yükselteceğiz. ITF’nin 42. genel kurulunda, 1 Eylül ve 15 Eylül tarihlerinde aynı anda 154 ülkede UPS işçileriyle dayanışma eylemleri yapılması kararı alındı.”
Öztürk başbakana da seslendi: “Ey başbakan; demokrasi, özgürlük deyip meydan meydan dolaşıyorsun. 105 gündür bağıra bağıra, göstere göstere, İstanbul’un orta yerinde anayasada olan haklar çiğneniyor. Gıkın çıkmıyor. 105 gündür işsiz bırakılmış işçilere bir tane milletvekilini bile gönderip “ne istiyorsunuz” demiyorsun. 105 gündür işsiz olan bu işçileri görmüyorsun.” Kenan Öztürk sözlerini “üyelerimiz yeniden işbaşı yapana, UPS’de sendikalı, toplu sözleşmeli bir düzen kurulana kadar mücadelemizi her türlü yasal ve meşru araçları kullanarak sürdürmeye devam edeceğiz. UPS’nin bütün çalışanlarını anayasal haklarına sahip çıkmaya ve sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz” diyerek bitirdi.
Uluslararası dev bir tekel olan UPS’nin ezici ve haksız uygulamalarına karşı uluslararası işçi dayanışmasının sağlanabilmesi, direnişlerini sürdüren UPS işçileri için büyük önem taşıyor.
Son Eklenenler
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.