Buradasınız
UPS Kargo İşçileri Olarak İşçi Tiyatrosuna Gittik
Bir grup direnişçi UPS Kargo işçisi
Merhaba dostlar,
Bizler yasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı kullandığımız için işten atılan UPS Kargo işçileriyiz. Var olan çalışma koşullarımızı düzeltmek için TÜMTİS sendikasına üye olduğumuz için işten atıldık. Bizler işverenin bu tutumu karşısında direnişe başladık ve direnişimiz hâlâ devam ediyor.
24 Ekim Pazar günü UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğunun düzenlemiş olduğu “İşçiden işçiye, işçinin diliyle” isimli tiyatro gösterimine katıldık. Her şey çok güzeldi. Oyunlar başlamadan önce çeşitli direnişlerden gelen işçi kardeşlerimiz kendi süreçlerini anlattılar. Hepsinin vurgusu aynıydı: birlikte hareket etmek, örgütlü mücadele etmek!
Sonrasında dört tane oyun oynandı. Zaman zaman güldürdü, zaman zaman ağlattı ve en önemlisi de bizleri düşündürdü. “Alışveriş Canavarı” adlı oyunda, taksitli alışverişlerden sonra şimdi de insanların yaşamına giren promosyonun insanları nasıl alışveriş canavarına dönüştürdüğünü gördük. Çok güldük fakat çevremizdeki birçok insan bu hale gelmiş durumda.
Her gün artan işsizlik birçoğumuzun en önemli sorunu. “İşsiz Adam” oyununda aslında birçoğumuzun karşılaştığı durumu yeniden yaşadık. Genellikle iş başvurusuna gittiğimizde karşılaştığımız şey, “biz sizi ararız” oluyor. Oysa hiçbir zaman aramıyorlar. Kara kaşlıysan, esmersen ve şiven bozuksa iş bulman da zor oluyor. Çok güzel yansıtılmış. İşsizliğin aileye nasıl yansıdığını da çok iyi anlatmışlar.
“Tersanede Ölüm Var” oyunu iş cinayetlerini ve işveren temsilcilerinin tutumunu o kadar iyi anlatmış ki, şefler her yerde aynı. İşyeri koşullarını neredeyse sahneye taşımışlardı. İşçilerin işyerlerindeki durumları da aynı. Kendi aralarında kavga ederler fakat şef gelince sesleri çıkmaz.
Oyunların hepsi bizlerin hayatını neredeyse bire bir yansıtıyordu. Hayatımızın belirli kesitlerinden kareleri gördük. Gerçekten güzel oynadılar. Her şey çok güzeldi. Bizleri böyle bir oyuna davet ettikleri için UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğuna teşekkür ederiz. Herkesin emeğine sağlık.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...