Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Uyanıştan Başkaldırıya
Gazi Mahallesi’nden bir kadın tekstil işçisi
“Uyanıştan Başkaldırıya” adlı oyunumuzu, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen işçi arkadaşlarımızla buluşturduk. Oyunumuz, bundan 39 yıl önce gerçekleşen ve işçi sınıfının yükselen mücadelesinin simgesi olan 15-16 Haziran genel direnişini anlatıyordu. “Uyanıştan Başkaldırıya”, Türkiye işçi sınıfı tarihi açısından bir dönüm noktası olan 15-16 Haziran genel direnişinde örgütlü işçilerin yaptıkları eylemleri biz genç işçilerin görmesini sağladı.
Oyunda benim özellikle dikkatimi çeken şey, işyeri komitelerinin kurulmasıydı. “Beyazçelik” işçileri greve çıkmışlar ve ilk gün grev komitelerini tüm grevci işçilerle birlikte çoğunluğun oyuyla belirlemişlerdi. Eğitim, sağlık, aile dayanışması gibi komiteler oluşturmuşlardı. Özellikle aile dayanışması komitesi için harcanan çaba önemliydi. Bu komite, işçilerin evlerini tek tek dolaşıp, onları devam eden grevi desteklemeye ikna ediyordu.
Oyunun sonunda gördük ki, örgütlü gücün karşısında ne patronlar ne de devletin kolluk güçleri durabiliyor. Üstüne üstlük kararlı işçilerin mücadelesi, patronları şehirden, ülkeden kaçıracak kadar yüreklere korku salıyor. İşte bunların hepsini Türkiye işçi sınıfının kendisi yaptı. Ve biz genç işçi kuşaklarının hiç görmediği, hatta hayal bile edemediği şeylerin mümkün olduğunu bizlere gösterdi. Oysa bugün ne kadar çok duyuyoruz; “bu topraklarda bir şey olmaz” ya da “bu işçilerden bir şey olmaz” sözlerini.
Bugün biz işçilerin görevi o gün bu mücadeleyi veren işçilerden farklı değildir. Örgütlenmeli ve örgütlü gücümüze güvenerek yolumuzda yürümeliyiz. 15-16 Haziranları yaratanlara ve böyle bir tiyatro oyunuyla bu günü biz işçilere yaşatan UİD-DER işçi tiyatrosuna selam olsun!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...