Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Türk-İş’ten Bir Saatlik Uyarı ve Sonrası
Ankara’dan bir grup işçi
Kamu emekçilerinin TİS görüşmelerinde hükümet ve Türk-İş anlaşma sağlayamayınca, Türk-İş tabandan gelen baskılara karşılık bir dizi eylem yapma kararı aldı ve bu karar neticesinde 3 Temmuzda Türkiye genelinde AKP il binalarının önünde basın açıklaması yapıldı. 7 Temmuz Salı günü de yine Türkiye genelinde bir saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. AKP hükümetinin kamu çalışanlarına ilk altı ay için yüzde 3, ikinci altı ay için yüzde 4’lük zam teklifine “hayır” diyen Türk-İş, eylemlere devam edileceğini belirtti. Türk-İş Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri İŞ BIRAKMA eylemine Ankara’da TEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde katıldılar. Burada ve Türkiye’nin dört bir yanındaki iş bırakma eyleminde Türk-İş’in basın bildirisi okundu. Bildiride, eylemlerin eve ekmek götürme mücadelesi olduğu, enflasyon oranında zammı bile hükümetin çalışanlara çok gördüğü, oysa bunun çalışanların insanca yaşaması için zorunlu olduğuna dikkat çekildi. Türk-İş yöneticilerinin meşrebine uygun olarak “Biz de istemezdik sokaklara dökülüp hak arayalım, ama hükümet sendikaları ve çalışanları buna mecbur bıraktı!” dendikten sonra, yapılacak eylemlerin planının 8 Temmuz günkü Türk-İş Başkanlar Kurulunda belirleneceği açıklandı.
Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “hükümet taleplerimize karşılık vermezse greve çıkmaktan kaçınmayız” derken, “buyursunlar greve çıksınlar” diyen Başbakana da “restleşmeyin uzlaşalım” çağrısında bulundu. Ve Türk-İş bürokrasisi her zamanki uzlaşmacı tavrını göstermekte gecikmeyip, bir saatlik göstermelik eylemlerin hemen ardından hükümetle sözleşmeyi imzaladı. 2 yıllığına imzalanan protokole göre, 2009’un ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 ay için de yüzde 5,5 ücret zammı yapılacak. Ayrıca 2010’un ilk 6 ayı için yüzde 2,5, ikinci 6 ayı için de yüzde 2,5 ücret zammı yapılacak. Böylece, başlangıçtaki “yüzde 20 ücret zammı” talebinin çok altında bir zam oranıyla, işçileri enflasyon oranının bile altında bir ücret artışına mahkûm eden Türk-İş bürokrasisi, hangi sınıfın çıkarlarının koruyucusu olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu. Sınıfımızın öz-örgütleri olan sendikalar bu bürokratların elinde kaldığı sürece tablo değişmeyecek, giderek kötüleşen biçimde tekrarlanacaktır.
Uyanıştan Başkaldırıya
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...