Buradasınız
Uzayan İş Saatleri, Bozulan Sağlığımız
Gebze Organize Sanayi Bölgesinden bir grup işçi
Bizler çalıştığımız fabrikada sağlık problemleri ile karşı karşıya kalan işçiler olarak sizlere yaşadıklarımızdan bahsetmek istiyoruz. Bu fabrikada biz 12 saat üzerinden 2 vardiya halinde çalışıyoruz. Haftalık çalışma saati 45 saat iken bizler bu 45 saate ilaveten 150 saate yakın da fazla mesai yapıyoruz. Bu yoğun tempo bizlerde birçok sağlık problemini de beraberinde getirdi. Birçoğumuzda fıtık, varis, hemoroid gibi hastalıklar çıkmaya başladı. Üstelik yaş ortalamamızın 30’un altında olduğu düşünülürse ileride bizleri çok parlak bir geleceğin beklemediği görülüyor.
Yaşadıklarımız öyle trajikomik haller alıyor ki bu kadar da olmaz diyebilirsiniz. İlk önce şunu söyleyelim, birçok işçi arkadaşımız rapor aldığı için işten atılıyor veya kara listelere alınıyorlar. Kara listelere giren arkadaşlarımıza baskı yapılıyor veya daha ağır bölümlerde çalıştırılıyorlar. Biz çalıştığımız bölümde 13 kişiyiz ve 12’mizde sağlık problemi var. Sağlık problemi olmayan arkadaşımız da yoğun çalışma temposu yüzünden sözlüsünden ayrılmak zorunda kaldı. Galiba onun da yakında psikolojik sorunları başlayacak. Artık durumumuzu öyle kabullenmişiz ki hasta olmak veya ameliyat olmak bize normal bir şeymiş gibi geliyor. Kendi aramızda sıraya koyuyor, sırayla ameliyat oluyor ve doktora çıkıyoruz. Ameliyat olan veya doktordan rapor alan arkadaşımız işbaşı yapmadan diğerimiz doktora çıkmıyoruz. O kadar uzun saatler çalışıyoruz ki artık fabrikanın dışında bir yaşam düşünemiyoruz. Bu uygulamayı da işlerin yavaşlamaması için yapıyoruz. Çünkü iş bizim sağlığımızdan daha önemli! Çok çalıştığımız için bazen itiraz ettiğimiz de oluyor. Onlar da yasada bu var diyerek bizleri hemen susturuyorlar. Biz de birbirimize bakarak yasada varmış ne yapalım diyoruz. Evet biz bunları yaşıyoruz. Hiçbir şey bilmediğimiz için işverenin bize söylediklerine inanıyoruz.
Bizler UİD-DER’le yeni tanışıyoruz. Bir taraftan neden daha önceden tanışmadık diye hayıflanırken, bir taraftan da patronun bize dayattığı uzun çalışma saatlerinin yasal olmadığını öğreniyoruz. Şunu da öğreniyoruz, bizim sağlığımız bizleri uzun saatler çalıştıran patronların umurunda bile değil. UİD-DER’in başlatmış olduğu kampanyayı çok önemli buluyor ve destekliyoruz. Son olarak da diyoruz ki uzun çalışma saatlerinin son bulması ve sağlık problemlerimizin son bulması ancak tüm işçilerin örgütlenerek bir araya gelmesiyle mümkün olacak.
Dur De!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...